Dłuższy spacer w Górach Kaczawskich – gdy chcesz się trochę zmęczyć.
Lubisz górskie wędrówki, ruch w przyrodzie? Spacer w Górach Kaczawskich to świetna propozycja dla początkujących i średnio zaawansowanych wędrowców! Przewyższenia tutaj nie są znaczne, a szlaki mało uczęszczane, co pozwoli pobyć sam na sam z przyrodą. Znajdziecie tu spokój, którego próżno szukać np. w sąsiednich Karkonoszach
Poniżej przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji na nieco dłuższy spacer. Będzie można nieco bardziej się zmęczyć (o krótszych spacerach pisaliśmy tutaj), ale też poznać niepowtarzalny klimat Gór i Pogórza Kaczawskiego.
Przeczytaj koniecznie przed planowaniem wędrówki:
- trasy są zróżnicowane – mają od 3 do 12 kilometrów, ale są raczej łatwe – nie wiodą przez tereny gór wysokich. Mimo wszystko przyjrzyjcie się propozycjom i wybierzcie taką, która wydaje się odpowiednia dla Waszych umiejętności i czasu, którym dysponujecie,
- 10 kilometrów sprawnemu piechurowi (i bez postojów) zajmuje 2-2,5 godziny. Zaplanujcie czas tak, aby się nie śpieszyć, a także zabierzcie ze sobą wodę (koniecznie) i drobny prowiant. W nawiasach przy każdym szlaku umieściliśmy przewidywany czas przejścia z krótkimi przerwami,
- pogoda w Górach i na Pogórzu Kaczawskim jest raczej stabilna, ale zawsze warto mieć ze sobą ubranie na różne warunki,
- podane szlaki nie prowadzą po skalnym podłożu (raczej drogami leśnymi, polnymi, rzadziej asfaltowymi), dlatego nie ma konieczności posiadania wysokich butów trekkingowych – wystarczą dobre, wygodne buty sportowe,
- nie wszystkie trasy są uczęszczane – ucieszy Was spokój i samotność, ale czasem może zaskoczyć roślinność, która przejmuje szlak we władanie. Warto mieć długie spodnie, wygodne zabudowane buty i zabezpieczyć się przed kleszczami czy komarami.
- nie wszystkie trasy są oznaczone w terenie. Warto korzystać z dobrej aplikacji z mapami off-line, np. mapy.cz (Android)(iPhone) lub maps.me (Android)(iPhone)
——-Przedstawione poniżej trasy uszeregowano wg długości——-
1. Ścieżka dydaktyczna “Synklina Leszczyny”
start: spod Skansenu Górniczo-Hutniczego w Leszczynie
długość: 2,5 km (max 1 godzina)
przewyższenie: 95m (małe)
przebieg trasy: GPX (ściągnij)
To całkiem łatwa i niedługa trasa ukazująca pozostałości po dawnym górnictwie i hutnictwie miedzi w okolicach Leszczyny. Na trasie znajdziecie 18 tablic edukacyjnych. Polecamy też lekturę na temat przeszłości geologicznej tego miejsca oraz zjawisk, które można zaobserwować w odsłonięciach skalnych. Przy okazji wycieczki odwiedzicie Skansen Górniczo-Hutniczy w Leszczynie, możecie też zaplanować obiad w znajdującej się tam Karczmie Górniczej.
Więcej informacji:
Mapka rysunkowa szlaku (źródło: Gmina Złotoryja)
Relacja fotograficzna z trasy na blogu wolniej.com

2. Ścieżka przyrodniczo-geologiczna “Wokół Wielisławki”
start: spod Organów Wielisławskich w Sędziszowej
długość: 2,7 km (ok. 1 godzina)
przewyższenie: 167m (średnie)
przebieg trasy: GPX (ściągnij)
Wdrapanie się na Wielisławkę to spacer w Górach Kaczawskich, który trzeba odbyć! Same Organy Wielisławskie są bardzo popularnym punktem regionu. Dla tych, którzy mieliby ochotę na nieco dłuższy spacer i eksplorację szczytu Wielisławki, przygotowano ścieżkę przyrodniczą biegnącą wokół wzniesienia, z możliwością wejścia na szczyt (który jest też punktem obowiązkowym odznaki Korona Kaczawska). U podnóża góry znajduje się zabytkowy młyn z restauracją i pensjonatem.
Trasa wycieczki:
Więcej informacji:
Relacja na blogu weekendowyturysta.eu

3. Ścieżka przyrodnicza “Dookoła Miłka”
start: z parkingu w centrum miejscowości
długość: 6,5 km (ok. 1,5 godziny)
przewyższenie: 176m (średnie)
przebieg trasy: GPX (ściągnij)
Jest to bardzo urokliwa i stosunkowo łatwa trasa, prowadząca przez przepiękny, bukowy las rezerwatu “Miłek” oraz z widokami na okoliczne łąki. Szlak jest oznaczony nazwą “Miłkowa droga”, po drodze znajdziecie też tablice edukacyjne. W pobliżu miejsca parkingowego jest przesympatyczna kawiarnia.
Więcej informacji:
Opis ścieżki ze szczególnym uwzględnieniem walorów przyrodniczych na przyrodniczo.pl

4. Wojcieszów – Dłużek – Wojcieszów
start: z parkingu single tracka Dłużek (lokalizacja parkingu)
długość: 8,1 km (około 2 godziny)
przewyższenie: 264 m (średnie)
przebieg trasy: GPX (ściągnij)
Bardzo malownicza i widokowa trasa w okolicach Wojcieszowa w Górach Kaczawskich. Nie posiada specjalnego oznakowania, jednak z pomocą aplikacji mapowej lub drukowanej mapy nie powinniście mieć problemów z jej przejściem. Od czasu do czasu zobaczycie też strzałkę z drogowskazem “Wieża widokowa”. Do góry wędruje się tzw. białą drogą (która właściwie wcale nie jest biała…), a powraca w okolicach Pensjonatu pod Chmielarzem. Na trasie można znaleźć tablice ścieżki dydaktycznej “Gruszka” oraz ciekawostki związane z dawnym górnictwem. Punktem kulminacyjnym jest wieża widokowa na Dłużku, z której rozciąga się panorama zarówno na Park Krajobrazowy Chełmy i Pogórze Kaczawskie, jak i na Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie i Karkonosze.

Podczas tej wycieczki można skorzystać z oznaczeń ścieżki dydaktycznej “Gruszka”:
5. Myślibórz – Myślinów – Jerzyków – Myślibórz
Kolejna propozycja po Parku Krajobrazowym “Chełmy”. Szlak prowadzi najpierw dnem Wąwozu Myśliborskiego, odbija na północ w kierunku Myślinowa (można to zrobić krócej – szlakiem żółtym, lub nieco dłużej – czarnym i niebieskim), a stamtąd niebieski szlak prowadzi dalej do kolonii Jerzyków, a czerwony przez Chełmiec z powrotem (koło pałacu) do Myśliborza.
start: z parkingu koło Wąwozu Myśliborskiego (lokalizacja parkingu, w wysokim sezonie za drobną opłatą)
długość: 11 km (3 godziny)
przewyższenie: 281 m (średnie)
przebieg trasy: GPX (ściągnij)
Trasa wycieczki:

6.”Turystyczna” ścieżka spacerowa: Myślibórz – Siedmica – Jakuszowa – Myślibórz
Trasa jest propozycją przygotowaną przez Gminę Paszowice, prowadzącą przez malownicze i niezwykle cenne przyrodniczo obszary Parku Krajobrazowego “Chełmy”. Początek szlaku prowadzi dnem Wąwozu Myśliborskiego i lasem do Siedmicy, później przez niewielką, położoną na uboczu wieś Jakuszowa z powrotem do Myśliborza. Szlak jest dobrze oznaczony tradycyjnymi oznaczeniami szlaków turystycznych oraz tabliczkami.
start: z parkingu koło Wąwozu Myśliborskiego (lokalizacja parkingu, w wysokim sezonie za drobną opłatą)
długość: 12,5 km (około 3,5 godziny)
przewyższenie: 542 m (spore)
przebieg trasy: GPX (ściągnij)

7. Dobków – Dłużek – Dobków
Nieco dłuższy spacer w Górach Kaczawskich – na wieżę widokową na Dłużku, tym razem rozpoczynający się w Dobkowie. Szlak został kilka lat temu oznakowany, jednak wymaga odnowienia. Mimo wszystko znajdziecie jego oznaczenia i drogowskazy, a z pomocą aplikacji mapowej czy papierowej mapy dotrzecie na szczyt bez problemu. W nagrodę widoki z wieży widokowej i bardzo sympatyczna trasa leśna, przechodząca również przez łąki. Uwaga, potrafi być błotniście po deszczu lub po roztopach, zwłaszcza w części prowadzącej po odkrytym terenie.
start: z parkingu koło Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej
długość: 12,5 km (około 3,5 godziny)
przewyższenie: 367 m (średnie)
przebieg trasy: GPX (ściągnij)
Trasa wycieczki:

8. Muchów – Wąwóz Lipa – Nowa Wieś Wielka – Muchów
To w Wąwozie Lipa wczesną wiosną można spotkać słynne salamandry. Ale, nawet gdybyście ich nie spotkali, trasa jest romantyczna i wynagrodzi Wam wszystkie wysiłki. Start z Muchowa, gdzie znajduje się zabytkowy pałac. Po drodze Nowa Wieś Wielka, niezwykle urokliwa, cicha miejscowość pośród gór i lasów. Trasę można skrócić przechodząc przez całą miejscowość, albo zrobić pełen wariant, szlakiem niebieskim i potem zielonym.
start: z Muchowa (lokalizacja parkingu)
długość: 13 km (4 godz.)
przewyższenie: 255 m (małe)
przebieg trasy: GPX (pobierz)
Trasa wycieczki:

9. Ścieżka “Leśna przygoda” – Nowa Wieś Wielka – Siedmica – Nowa Wieś Wielka
Kolejna propozycja w malowniczym Parku Krajobrazowym “Chełmy”. Ścieżka jest dobrze oznaczona tabliczkami dzięki inicjatywie Gminy Paszowice. Proponujemy zacząć w Nowej Wsi Wielkiej. Po drodze przepiękny i dziki (latem szlak jest dosyć mocno zarośnięty, chociaż widoczny, ale roślinność sięga po pas 😉 Wąwóz Siedmicki. To będzie prawdziwa “leśna przygoda”!
start: z centrum wsi w Nowej Wsi Wielkiej
długość: 13 km (ok 3,5 godziny)
przewyższenie: 483 m (średnie)
przebieg trasy: GPX (pobierz)

10. Szlak Kamiennych Krzyży w Choińcu
Ścieżka „Szlakiem kamiennych krzyży w Choińcu w Krainie Wygasłych Wulkanów” została otwarta w 2014 r. Ma długość około 14 kilometrów. Trasa rozpoczyna się w centrum Choińca. Przecina ją szosa ze Złotoryi do Lwówka, dlatego umownie podzielono ją na: odcinek północny i południowy trasy. Możliwe jest więc osobne przejście części północnej a następnie południowej (lub odwrotnie), wracając do Choińca. Poza tym, dzięki odpowiedniemu oznakowaniu, ścieżką wędrować można w obu kierunkach.
start: z Choińca
długość: 13,9 km (4 godziny)
przewyższenie: 260 m (małe)
11. Ścieżka “Widokowa” – Kłonice – Grobla – Myślibórz – Kłonice
Długi, choć niezbyt forsowny spacer przygotowany przez Gminę Paszowice. Początek można zaplanować również w Myśliborzu, jednak dla odmiany od ścieżki “Turystycznej”, którą opisaliśmy w punkcie 6, przygotowaliśmy start z Kłonic. Tam można wspiąć się na Radogost, a także zobaczyć zabytkowy pałac. Trasa biegnie dobrze oznaczonymi i wygodnymi drogami przez Groblę (w tym przez wąwóz w rezerwacie “Nad Groblą“) Siedmicę (tam znajduje się wygodne miejsce biwakowe), Jakuszową i Myślibórz. Po drodze z Myśliborza do Kłonic odwiedzicie też Bazaltową, kolejny obowiązkowy punkt odznaki Korona Kaczawska.
start: z parkingu w Kłonicach
długość: 16 km (4-5 godzin)
przewyższenie: 765 m (spore)
przebieg trasy: GPX (pobierz)
