O Wojcieszowie
Mimo, że historia Wojcieszowa sięga XIII w., a w miejscowości znajduje się kilka interesujących obiektów historycznych, to miasto jest przede wszystkim kojarzone z przemysłowym wydobyciem wapieni, które na dużą skalę rozwinęło się w końcu XIX w. W okolicy pracowało kilkanaście kamieniołomów, w tym najbardziej znane i jedyne działające do dzisiaj kamieniołomy na Połomie, bezpośrednio na zachód od miejscowości. W szczytowym okresie miejscowe zakłady wapiennicze zatrudniały około 1200 osób.
Zabytki
Najstarszą zabytkową budowlą w mieście jest kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wojcieszowie Dolnym, o początkach przypadających na XIII–XIV w. Wyposażenie pochodzi w większości z czasów baroku, w posadzce prezbiterium gotyckie płyty nagrobne. Na murze zewnętrznym pięć całopostaciowych kamiennych nagrobków rodziny von Zedlitz. W pobliżu stoi nieużytkowany kościół ewangelicki z 1754 r., z wieżą z 1913 r. oraz otoczony parkiem krajobrazowym pałac z przełomu XVIII/XIX w. (obecnie Dom Dziecka).
Pałac w Wojcieszowie Górnym, najstarszy w mieście, został wzniesiony jako renesansowy dwór w 1596 r. i przebudowany na rezydencję pałacową w końcu XIX w. Obecnie jest opuszczony i popada w ruinę. Kolejne pałace znajdziemy w dolnej części miejscowości i u zachodnich stóp Miłka (obecnie ośrodek wychowawczy). Na północny wschód od miasta znajdują się skromne pozostałości średniowiecznego zameczku, prawdopodobnie zniszczonego podczas wojen husyckich.
Opis: Piotr Migoń
Atrakcje w pobliżu
- za odwiedzenie Kamieniołomu Gruszka otrzymasz naklejkę do Paszportu Odkrywcy Krainy Wygasłych Wulkanów
- obok Wojcieszowa przebiegają ścieżki rowerowe – Kaczawskie Single Tracki