Myślibórz
Położony we wschodniej części Pogórza Kaczawskiego Myślibórz jest najbardziej znany jako „brama” do Wąwozu Myśliborskiego i popularne miejsce wypoczynku świątecznego. W górnej części wsi, w budynku dawnej szkoły, znajduje się ośrodek edukacyjny Parku Krajobrazowego Chełmy – Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra”, działające od 1997 r. Mieści ekspozycję poświęconą obszarowi Parku Krajobrazowego, sale i pracownie do prowadzenia warsztatów edukacyjnych i pomieszczenia noclegowe dla grup szkolnych.
Na przyległym terenie znajduje się Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt. Rozpoczynają się tu dwie ścieżki tematyczne: przyrodnicza do Wąwozu Myśliborskiego i archeologiczna „Śladami Trzebowian”, łączącą pozostałości kilku wczesnośredniowiecznych grodzisk położonych w sąsiedztwie wsi. W pobliżu Centrum, przy drodze na Rataj rosną pomnikowe cisy, a drodze w górę doliny Jawornika towarzyszy szpaler kasztanowcowy.
W dolnej części wsi znajduje się zespół pałacowy, złożony z pałacu, zabudowań folwarcznych i pozostałości parku. Pałac został wzniesiony w latach 1859–61 w stylu angielskiego neogotyku, z dwiema narożnymi wieżami. Na ścianie frontowej widnieje duży kamienny kartusz herbowy. Zabudowania gospodarcze obok pałacu, również o cechach neogotyku, powstały w tym samym okresie. Uwagę zwraca brama wjazdowa do zespołu. W sąsiednim Myślinowie cennym zabytkiem jest gotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XV w., z zachowanymi oknami z maswerkami i romańską chrzcielnicą z ornamentem.
Opis: Piotr Migoń