Położenie i historia geologiczna
Radogost (398 m) jest wzniesieniem położonym we wschodniej części Pogórza Kaczawskiego w Parku Krajobrazowym “Chełmy”, w obrębie progu tektonicznego, który oddziela wyżynny obszar Pogórza od Równiny Jaworskiej. Budują go stare skały metamorficzne – zieleńce, które powstały przez przeobrażenie podmorskich law bazaltowych z początków ery paleozoicznej.
Najbardziej efektowne odsłonięcia zieleńców, z częściowo zachowanymi strukturami law poduszkowych, można zobaczyć u podnóża wzniesienia, w dolinie Paszówki, w sąsiedztwie parkingu przy drodze Jawor – Lipa. Mają one do 6 m wysokości. W ich obrębie znajduje się kilkumetrowej szerokości sztuczna nisza, zwana Grotą Pustelnika. Na szczycie Radogosta mógł istnieć w średniowieczu gródek obronny, jednak nie pozostały po nim żadne ślady.
Wieża widokowa i inne atrakcje
Dzisiaj na szczycie stoi wieża widokowa, wzniesiona w 1893 r. jako budowla w stylu pseudogotyckim. Została ona odremontowana i ponownie udostępniona w 1993 r. Platforma widokowa znajduje się na wysokości 22 m i oferuje dookólną panoramę, z wyróżniającymi się na bliskim planie Wzgórzami Strzegomskimi, Równiną Jaworską, wschodnią częścią Gór Kaczawskich i Pogórzem Kaczawskim.
Stoki Radogosta są zalesione, a wyróżniającym się zbiorowiskiem roślinnym jest świetlista ciepłolubna dąbrowa. Od strony wsi Kłonice w kierunku wierzchołka prowadzi pomnikowa aleja daglezjowa. W położonych u stóp Radogosta Kłonicach znajduje się okazały neorenesansowy pałac, powstały przez XIX-wieczną przebudowę starszego renesansowego dworu z końca XVI w.
Opis: Piotr Migoń
Trasa wycieczki: