Wzniesienie o wysokości 367 m n.p.m. jest położone we wschodniej części Pogórza Kaczawskiego w Parku Krajobrazowym “Chełmy”, w obrębie progu tektonicznego, który oddziela wyżynny obszar Pogórza od Równiny Jaworskiej. Jak nazwa wskazuje, Bazaltowa jest zbudowana ze skał pochodzenia wulkanicznego – bazaltów i zawdzięcza swoje wyodrębnienie ich większej odporności na wietrzenie w stosunku do otaczających skał metamorficznych – zieleńców i fyllitów.
Poniżej spłaszczonej kulminacji znajdują się dwa wyrobiska nieczynnych kamieniołomów bazaltu: na wschodnim i północnym stoku. W mniej zarośniętym kamieniołomie wschodnim odsłania się pionowy cios kolumnowy, z palisadą grubych kolumn o wysokości do 10 m i szerokości do 0,5 m. Powierzchnię szczytową i część stoków porasta ciepłolubna dąbrowa, a umiarkowane zagęszczenie drzew stwarza dobre warunki rozwoju roślinności runa i podszytu. Powszechnie występuje tu m.in. lilia złotogłów, liczne gatunki storczyków i wawrzynek wilczełyko.
Na szczycie znajduje się wieża widokowa o wysokości 10 m, wzniesiona w 1906 r. z miejscowego bazaltu. Po remoncie w latach 90. XX w. platforma na szczycie jest dostępna, ale wzrost drzew sprawił, że miejsce nie ma już walorów widokowych.
Najbardziej dogodne dojście na Bazaltową prowadzi od leśnego parkingu przy drodze z Paszowic do Lipy (szlak czerwony) i zajmuje około 25 minut. Z górnej krawędzi kamieniołomu rozciąga się ograniczony widok w kierunku wschodnim.
Opis: Piotr Migoń
Trasa wycieczki: