Jak wyglądają i gdzie występują salamandry plamiste?
Salamandra plamista zasiedla południową i srodkowo-zachodnią Europę. Jest symbolem Pogórza Kaczawskiego – występuje tu szczególnie licznie!
Osobniki dorastają do ok. 20 cm długości, mają szeroką, zaokrągloną głowę, ogon okrągły i krótszy od reszty ciała. Jej najbardziej charakterystyczną cechą jest ubarwienie – na czarnym ciele występują liczne żółte lub pomarańczowe plamy, które są sygnałem ostrzegawczym dla potencjalnych drapieżników. Każda salamandra jest ubarwiona inaczej, nigdzie nie spotkamy dwóch takich samych!
Mieszkają na lądzie, niekoniecznie w pobliżu wody – można je spotkać w wilgotnych lasach liściastych, na polanach, dolinach strumieni, a nawet obszarach rolniczych. Odpowiada im spore zacieneinie i duża wilgotność powietrza.
Płaz ten prowadzi samotny tryb życia i jest drapieżnikiem – żywi się skąposzczętami i nagimi ślimakami. Poluje tylko nocą, lub w ciepłe pochmurne i deszczowe dni. Nie znosi upałów. Porusza się dosyć powoli, w przypadku zagrożenia nie ucieka, a zamiera w bezruchu. Pływa słabo. Na przełomie października i listopada zapada w sen zimowy, ponownie spotkać ją można już w marcu.
Wbrew skojarzeniom, które budzi jej wydłużone ciało oraz ogon – salamandra nie jest jaszczurką, lecz płazem. Jej nazwa pochodzi z języka perskiego i oznacza “żyjącą w ogniu”. Przesąd na temat jej rzekomego rodzenia się z ognia wziął się najprawdopodobniej z tego, że przy rozpalaniu ogniska można było zaobserwować uciekające salamandry, które ukrywały się pośród gałęzi.
Czy salamandra plamista jest jadowita?
W razie niebezpieczeństwa nieruchomieje, a zaatakowana wydziela toksyczny i podrażniający jad nazywany salamandryną. Dla człowieka jest on stosunkowo niegroźny.
Gdzie i kiedy najlepiej obserwować salamandry?
W Krainie Wygasłych Wulkanów najlepiej wybrać się na obserwację salamander wczesną wiosną, gdy przypada ich aktywność godowa. Należy wybrać raczej wilgotny lub deszczowy, ciepły dzień.
Salamandry spotkacie na przykład w:
Jak obserwować salamandry?
- salamander najlepiej wypatrywać podczas spaceru w pobliżu potoku
- można do nich podejść blisko, stosunkowo łatwo jest też zrobić im zdjęcie, gdyż nie uciekają
Pamiętajcie, aby podczas obserwacji nie dotykać i nie straszyć zwierząt, a podczas spaceru w rezerwacie przyrody – trzymać się wyznaczonego szlaku. Salamandry plamiste są pod ochroną!