Informacje o wąwozie, położenie i budowa geologiczna
Wąwóz Myśliborski jest najdłuższym, najgłębszym i najbardziej znanym z „wąwozów” wschodniej części Pogórza Kaczawskiego (nazwa „wąwóz” dla tego typu form jest w świetle nazewnictwa form rzeźby terenu niepoprawna – formy te powinny być określane jako jary). Znajduje się na zachód od wsi Myślibórz, ma około 3,5 km długości i głębokość od 30 m w części górnej do 80 m w odcinku dolnym. Dnem doliny płynie potok Jawornik.
Dolina została na całej długości wycięta w podłożu zbudowanym ze skał zieleńcowych, które są zmienionymi podmorskimi lawami bazaltowymi. Pierwotne struktury law poduszkowych można zobaczyć w kilku miejscach na skalnych wychodniach przy korycie i na zboczach doliny. Wąwóz Myśliborski znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy, a jego środkowy odcinek został w 1962 r. objęty ochroną jako rezerwat przyrody „Wąwóz Myśliborski koło Jawora” o powierzchni 9,72 ha.
Szata roślinna i ścieżki edukacyjne
W dużej populacji występuje tu paproć języcznik zwyczajny, zróżnicowane są zbiorowiska leśne, obejmujące między innymi zboczowe lasy klonowo-lipowe, ciepłolubne dąbrowy i naskalne zbiorowiska sosnowe. Najbardziej interesujący jest środkowy odcinek doliny, gdzie ma ona bardzo wąskie dno, miejscami ograniczone do koryta, zbocza są skaliste i tworzą pionowe ściany do 20 m wysokości. Dnem i zboczami doliny poprowadzono ścieżki edukacyjne: przyrodniczą i archeologiczną, a dolina jest popularnym miejscem wypoczynku świątecznego.
Opis: Piotr Migoń
Trasa spacerowa:
Inne źródła informacji:
Rozbudowany przyrodniczy opis ścieżki na stronie przyrodniczo.pl
Mapa turystyczna Wąwozu i okolic przygotowana przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych: