Spacer z dziećmi nie musi być męczący ani dla dzieci, ani dla rodziców!
Spacer z dziećmi może Wam się kojarzyć różnie… “Daleko jeszcze?” albo “po co tam idziemy?”… Który z rodziców tego nie zna?
W Krainie Wygasłych Wulkanów dbamy, aby pierwsze górskie przygody zostawiały świetne wspomnienia i dzieciom i rodzicom!
Dlaczego Kraina Wygasłych Wulkanów to dobry wybór na spacer z dziećmi?
- odległości od miejsc parkingowych na szczyty nie są duże, podobnie jak przewyższenia (czyli niezbyt stromo i niezbyt daleko),
- pogoda jest stabilna, nie zaskoczy Was raczej nagły deszcz, znaczne ochłodzenie czy porywisty wiatr,
- nie ma tłumów, kolejek i ciasnoty oraz plastikowych pamiątek na każdym rogu,
- jest sporo miejscowości, w których można zrobić zakupy oraz rodzinnych pensjonatów na bazę wypadową,
- poza wędrówkami w okolicy jest mnóstwo form kreatywnego i warsztatowego spędzania wolnego czasu,
- darmowy paszport odkrywcy dla każdego dziecka! Zbierane do niego naklejki za piesze wyprawy będą świetną zachętą i pamiątką!
Poniżej przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji na spacer z dziećmi. Będzie można trochę się zmęczyć, zobaczyć piękny widok, ale nie zniechęcić do dalszych wędrówek. Część z podanych miejsc jest dosyć popularna (ale mimo wszystko nie tak zatłoczona jak sąsiednie Karkonosze!), na innych zaś nie spotkacie żywej duszy… poza dzikimi mieszkańcami lasów i pól.
Inne propozycje na dłuższe wycieczki znajdziesz tutaj.
1. Ostrzyca
To w pewnym sensie obowiązkowy punkt wędrówek w Krainie Wygasłych Wulkanów. Ostrzyca, królowa Pogórza Kaczawskiego (i jednocześnie jego najwyższy szczyt) przypomina swoim kształtem stożek wulkaniczny (którym niegdyś była). Jest ikonicznym wręcz elementem fotograficznych panoram. Dojazd, parking i wejście są dobrze zagospodarowane i oznaczone, a większości początkujących piechurów podejście nie sprawi problemu.
start: z parkingu leśnego (dojazd do niego drogą szutrową tuż za kościołem w Proboszczowie)
całkowity czas spaceru z parkingu: 45 minut na szczyt +/- tyle samo na zejście
korzyści: wspaniały widok ze szczytu, naklejka do paszportu odkrywcy, szczyt Korony Kaczawskiej, duma ze zdobycia dawnego wulkanu!
trudności: ostatnie 10 minut marszu to podejście schodami na sam szczyt – mogą być śliskie po deszczu, uwaga zwłaszcza przy schodzeniu
można z wózkiem? nie. konieczne nosidło lub chusta
2. Okole
Okole stało się celem wędrówek nie tylko pieszych, ale i rowerzystów odwiedzających tutejszy single track. Szlak na szczyt jest doskonale oznakowany oraz niesprawiający żadnych trudności. Dla chcących pospacerować więcej utworzono też ścieżkę “Wokół Okola” – w terenie również łatwo znajdziecie jej tabliczki. Widok oraz doskonała, nowa infrastruktura na szczycie wynagrodzi Wam trud wędrówki.
start: z parkingu leśnego nad miejscowością Lubiechowa (dojazd do niego od strony drogi powiatowej Jelenia Góra-Legnica)
całkowity czas spaceru z parkingu: 45 minut na szczyt +/- tyle samo na zejście
korzyści: wspaniały widok ze szczytu (na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską), naklejka do paszportu odkrywcy, szczyt Korony Kaczawskiej, na miejscu świetna platforma widokowa oraz zadaszona wiata z ławkami i stołem
trudności: bardzo łatwe
można z wózkiem? z terenową spacerówką tak, ale lepiej nosidło lub chusta
3. Wąwóz Myśliborski
To miejsce stało się już niezwykle popularne i mało prawdopodobne, abyście byli tam sami. Zwłaszcza w weekendy przy ładnej pogodzie Wąwóz odwiedza wielu spacerowiczów. Jest to jednak przepiękne przyrodniczo miejsce, dobrze zagospodarowane (parking, tablice edukacyjne), a spacer dnem wąwozu możliwy jest nawet z wózkiem z gondolą (na pompowanych kółkach). W wielu miejscach odchodzą też krótkie poboczne szlaki dające dostęp do skałek, z których zbudowane są ściany wąwozu. W wysokim sezonie parking jest płatny.
start: z parkingu przy Wąwozie
całkowity czas spaceru z parkingu: można wybrać dwa warianty. Wariant 1 – spacer dnem wąwozu do jego zakończenia i z powrotem – ok. 50 min. Wariant 2 – spacer dnem wąwozu i powrót ścieżką przyrodniczą (wejście na górę po zboczu wąwozu i spacer lasem – w pętli) – ok. 1,5 h.
korzyści: obcowanie z unikatową przyrodą Wąwozu, chłód w upalny dzień, tablice edukacyjne, wygodny parking
trudności: tylko w wariancie 2 – krótkie podejście pod górę przy powrocie
można z wózkiem? wariant 1 – zdecydowanie tak, wariant drugi – tylko nosidło lub chusta
4. Rataj – Małe Organy Myśliborskie
Jeśli macie siłę, można połączyć ten spacer ze spacerem nr 3 – Wąwóz Myśliborski. Z Parkingu pod Wąwozem należy się kierować w stronę Centrum Edukacji Ekologicznej Salamandra, później czerwonym szlakiem aż na wzgórze Rataj. Tam “zapuszcza się” znacznie mniej osób, niż do Wąwozu Myśliborskiego. Formy skalne powstałe z lawy stygnącej wewnątrz komina dawnego wulkanu są bardzo malownicze. W drodze powrotnej ładny widok na Myślibórz i otaczające łąki i pola.
start: z parkingu przy Wąwozie
całkowity czas spaceru z parkingu: 30 minut na szczyt +/- tyle samo z powrotem w dół
korzyści: naklejka do paszportu odkrywcy, szczyt Korony Kaczawskiej, możliwość przyjrzenia się wnętrzu dawnego wulkanu
trudności: bardzo łatwe
można z wózkiem? nie, tylko nosidło lub chusta
5. Wieża na Zawadnej w Gozdnie
To stosunkowo nowy cel spacerów mieszkańców i turystów. Na szczycie wzgórza Zawadna w 2018 roku zbudowano drewnianą więżę widokową, z której rozpościera się przepiękna panorama na okolicę. Spacer jest krótki i bardzo łatwy, jedynie wspięcie się na schody wieży wymaga podstawowej kondycji. Na górę prowadzi też single track, więc możecie spotkać rowerzystów. Z parkingu na szczyt prowadzą tabliczki. Spacer polecamy pod koniec dnia, tuż przed zachodem słońca.
start: z parkingu koło placu zabaw w miejscowości Gozdno (Uwaga – nie parkujcie w polu od razu po zobaczeniu wieży z oddali. Wjedźcie do miejscowości i odnajdźcie parking!)
całkowity czas spaceru z parkingu: 20 minut na szczyt +/- tyle samo z powrotem w dół (plus wejście na wieżę)
korzyści: przepiękny widok na Góry i Pogórze Kaczawskie, szczyt Korony Kaczawskiej,
trudności: bardzo łatwe
można z wózkiem? z terenową spacerówką tak, ale na samą wieżę trzeba wejść na nogach (schody)
6. Góra Krzyżowa w Podgórkach
To piękne i bardzo mało popularne miejsce! Z dużym prawdopodobieństwem po drodze, ani na szczycie nie spotkacie nikogo, zaś widok jest naprawdę piękny, a same Podgórki niezwykle malownicze. Jest to dosyć krótki spacer, polecamy go np. na koniec dnia, przed zachodem słońca.
start: z parkingu koło ruin dawnego kościoła zaadaptowanego na wieżę widokową
całkowity czas spaceru z parkingu: 20 minut na szczyt +/- tyle samo z powrotem w dół
korzyści: piękna panorama na Góry i Pogórze Kaczawskie, platforma widokowa na szczycie, szczyt Korony Kaczawskiej,
trudności: łatwe, choć nieco strome podejście na sam szczyt
można z wózkiem? nie, tylko nosidło lub chusta
7. Wieża na Radogoście
Bardzo dobrze oznakowane dojście z zagospodarowanego parkingu, a także niezbyt popularny cel wycieczek innych osób. To może was przekonać do wybrania tej nieoczywistej atrakcji na przedpołudniowy spacer. Na szczycie Radogostu znajduje się zabytkowa wieża widokowa, do której początkowo prowadzi pomnikowa aleja daglezji (mogą Wam trochę przypominać świerki, ale wystarczy spojrzeć pod nogi i zobaczyć, że mają zupełnie inne szyszki!).
start: z parkingu w miejscowości Kłonice
całkowity czas spaceru z parkingu: 40 minut na szczyt +/- tyle samo z powrotem w dół
korzyści: 360 stopni przepięknej panoramy na Nizinę Śląską i Sudety, piękna aleja daglezjowa, naklejka do paszportu odkrywcy, szczyt Korony Kaczawskiej,
trudności: łatwe, choć nieco strome podejście na szczyt, na wzgórzu jest też mnóstwo ścieżek ekstremalnej trasy rowerowej, więc nie schodźcie z oznakowanego szlaku i uważajcie na szybko jadące rowery
można z wózkiem? nie, tylko nosidło lub chusta
8. Wąwóz nad Groblą
Bardzo rzadko odwiedzany i najmniej chyba popularny z pięciu kaczawskich wąwozów (pozostałe to Wąwóz Myśliborski, Wąwóz Lipa, Wąwóz Siedmicki, Wąwóz Nowowiejski). Naszym zdaniem jest piękny i łatwo dostępny oraz urzekający swoimi krajobrazami. Po drodze brakuje niestety tablic informacyjnych, za to ścieżka wygodna, a skałki budujące ściany wąwozu oraz wijąca się zakolami rzeka – urzekające!
start: z miejscowości Siedmica, zielonym szlakiem w przeciwnym kierunku niż wąwóz Siedmicki
całkowity czas spaceru z parkingu: ok 1,5 h do 2 h. Można dojść w głąb Wąwozu i wrócić tą samą ścieżką, zawracając w połowie drogi do wsi Grobla, albo koło zabudowań przysiółka Kamienica przejść przez bród (przygoda, trzeba zdjąć buty przy wyszym stanie wody!) i wrócić piękną polną drogą do Siedmicy. Drugi wariant ma około 4,5 km.
korzyści: obcowanie z przyrodą i samotność na szlaku (miejsce bardzo mało uczęszczane), malowniczy wąwóz i rzeka.
trudności: droga nie przedstawia żadnych trudności technicznych ani przewyższeń, cała pętla jest tylko dosyć długa (ok 4,5 km).
można z wózkiem? nie, tylko nosidło albo chusta
9. Wąwóz Lipa
Jeden z pięciu kaczawskich wąwozów, który zasługuje na uznanie, choć jest stosunkowo słabo zagospodarowany. Plusem jest samotność i obcowanie z przyrodą, które Wam zafunduje. Wiosną, przy wilgotnej pogodzie łatwo tam zobaczyć salamandry (pamiętajcie aby ich nie dotykać i nie niepokoić, za to zrobienie zdjęcia jest dosyć łatwe, gdyż szybko nie uciekają). Wypatrujcie ich tuż przy brzegu potoku. Warto samochód zostawić nieopodal stadniny i pensjonatu Storczykowe Wzgórze w Nowej Wsi Wielkiej – od strony Lipy przy drodze brakuje parkingu i trzeba auto zostawić w niezbyt bezpiecznym miejscu na poboczu.
start: najlepiej z miejscowości Nowa Wieś Wielka
całkowity czas spaceru z parkingu: ok. 40 min +/- tyle samo na powrót
korzyści: piękna przyroda i skałki budujące ściany Wąwozu, możliwość spotkania salamander
trudności: szlak jest wąski i kamienisty, nieraz trzeba przeskakiwać przewrócone drzewa, co jest niezłą przygodą
można z wózkiem? nie, tylko nosidło albo chusta
10. Ścieżka dydaktyczna “Las Świniec” – Mszana
start: z Muchowa
całkowity czas spaceru z parkingu: ok. 1 h (w pętli)
korzyści: przepiękne lasy, wulkaniczne skały, tajemnicza wieża kamienna na szczycie wzgórza, na którą można wejść
trudności: szlak jest wąski i kamienisty, po długich opadach lub wiosną lekko podmokły, ale nie powinien sprawiać poważnych problemów
można z wózkiem? nie, tylko nosidło albo chusta
Ścieżka dydaktyczna Trasa prowadzi przez rezerwat “Mszana i Obłoga”, po drodze wdrapiecie się na szczyt Mszanej (475 m n.p.m), najwyższy w Parku Krajobrazowym Chełmy i jeden ze szczytów odznaki Korona Kaczawska. W pobliżu samej wsi Muchów podziwiać można malownicze i cenne przyrodniczo Muchowskie Łąki.