Grobla
Niewielka wieś w dolinie Nysy Małej w południowo-wschodniej części Pogórza Kaczawskiego ma cenne obiekty historyczne i interesujące otoczenie. Jej dzieje sięgają przynajmniej XIV w., choć w literaturze można znaleźć również niepotwierdzone informacje o ośrodku kultu pogańskiego i „świętym gaju”.
Znajdujący się w centrum wsi XV-wieczny kościół św. Anny jest jedną z niewielu budowli sakralnych w regionie, które zachowały gotycką bryłę. Do wnętrza prowadzi efektowny ostrołukowy piaskowcowy portal z trzema sterczynami. Przy murze otaczającym kościół umieszczono kilka częściowo zniszczonych tablic nagrobnych rodu von Zedlitz, wcześniej umieszczonych w nieistniejącej już kaplicy grobowej. W zewnętrzną część muru otaczającego kościół jest wkomponowany uszkodzony kamienny krzyż z miejscowego zlepieńca, z wyrytym wizerunkiem noża (miecza), interpretowany jako krzyż pojednania (dawniej krzyże takie określane były jako pokutne), fundowany przez zabójcę w miejscu zbrodni.
W pobliżu kościoła stoi pałac, powstały przez wielokrotne przebudowy dawnego dworu z XVI w., w obecnym kształcie z początków XX w. Za pałacem rozciąga się naturalistyczny park o powierzchni 1,5 ha, założony na początku XX w., ze stawem. Nad stawem rośnie pomnikowy dąb szypułkowy. Na zachód od wsi, na lewym zboczu doliny Nysy Małej znajduje się rezerwat przyrody „Nad Groblą”. Chroni duże skupisko jarzębu brekinii, a także odsłonięcia skał zieleńcowych ze strukturami law poduszkowych.
Opis: Piotr Migoń