Położenie, rozmiar i utworzenie parku
Park Krajobrazowy “Chełmy” położony jest na terenie Sudetów Zachodnich, we wschodniej części Pogórza Kaczawskiego, leży na terenie powiatu jaworskiego i złotoryjskiego.
Został utworzony w 1992 roku, powierzchnia parku wynosi 15 990 hektarów. Wyróżnia się on walorami krajobrazowymi z unikatowymi reliktami działalności wulkanicznej.
Budowa geologiczna, szata roślinna i zwierzęta
Pomimo niezbyt wysokich wzniesień park charakteryzuje urozmaicone ukształtowanie terenu. Wąwozy czy głębokie doliny potoków mają często charakter skalistych kanionów. Na całym obszarze występują skały zieleńcowe ale również bazaltowe stożki, pokrywy lawowe i gołoborza.
Ponad połowę powierzchni parku zajmują lasy liściaste. Do jednych z najcenniejszych roślin na terenie chronionym należą dąbrowy brekiniowe, które w Polsce występują tylko na terenie Pogórza Kaczawskiego. Park jest siedliskiem wielu zwierząt, m.in muflona który jest jednocześnie symbolem Parku, salamandry plamistej, bociana czarnego czy 22 gatunków nietoperzy
W jego obrębie znajduje się 5 rezerwatów przyrody:
Do najpopularniejszych pomników przyrody należy Czartowska Skała czy Małe Organy Myśliborskie.
Szlaki turystyczne, punkty widokowe i atrakcje
Obszar wyróżnia się wysokiej klasy walorami krajobrazowymi, zaznaczonymi dzięki licznej obecności punktów czy wież widokowych obecnych na Radogoście, Bazaltowej Górze czy Mszanej.
Na terenie parku istnieje rozbudowana sieć szlaków turystycznych, rowerowych i ścieżek przyrodniczo dydaktycznych. Jedną z takich atrakcji jest gnomon w Muchowie, położony na przecięciu równoleżnika z południkiem. W Myśliborzu mieści się Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa “Salamandra”