Muchowskie Wzgórza są największym masywem bazaltowym na Pogórzu Kaczawskim. Znajdują się w ich wschodniej części, na południowy wschód od Muchowa, w Parku Krajobrazowym “Chełmy”. Kulminacją masywu jest Mszana (475 m), część wschodnią tworzy nieco odosobniona Obłoga (442 m). Partia szczytowa ma postać płaskowyżu w części centralnej i wąskiego trapezoidalnego grzbietu w części zachodniej.
Forma występowania bazaltu na Muchowskich Wzgórzach nie została jednoznacznie określona. Może być to wylot komina wulkanicznego wraz z przyległym fragmentem potoku lawowego lub forma bardziej złożona, z fragmentami dwóch odrębnych kominów (Mszana i Obłoga). Wiek bazaltu Muchowskich Wzgórz określono na 31,6 mln lat.
Wychodnie bazaltowego podłoża mają postać skalistych progów lub ostróg o wysokości do 10 m. Niżej występują rozległe pokrywy blokowe o różnej zwartości. Są one najlepiej zachowanym w regionie przykładem plejstoceńskich utworów pochodzenia soliflukcyjnego, czyli powstałych wskutek powolnego pełzania i płynięcia wilgotnego gruntu po przemarzniętym podłożu (wieloletniej zmarzlinie). Muchowskie Wzgórza posiadają także istotne walory botaniczne. Ich najwyższe partie zostały w 2015 r. objęte ochroną rezerwatową, w celu zachowania cennych drzewostanów bukowo-lipowo-klonowych, z niewielką domieszką świerka i licznymi cennymi gatunkami w runie i podszycie. Rezerwat zajmuje powierzchnię 99,92 ha. Na zachodniej kulminacji 462 m stoi niska ceglana wieża z 1912 r., wskutek wzrostu sąsiednich drzew obecnie pozbawiona walorów widokowych.
Opis: Piotr Migoń
W niedalekiej odległości od rezerwatu znajduje się gnomon w Muchowie.
Trasa wycieczki: