Niezwykły grzyb, przypominający koralowca – soplówka bukowa.
Budowa
- Ma on gałązki zakończone igiełkami, w głębi znajduje się jego trzon, ale jest dosyć krótki i przez to niewidoczny. Młodziaki są białe, ale z biegiem czasu stają się coraz bardziej żółte. “Nasz” w rzeczywistości był biały, aparat go postarzył. Na zdjęciach zazwyczaj są bardziej włochate niż ten przez nas znaleziony, ich igiełki się wydłużają i tworzą takie à la sopelki.
Występowanie
- Słowo bukowa w nazwie jest nie bez przyczyny, zdarzy się, że te grzyby pojawią się na innych drzewach liściastych, ale jednak to buk jest ich wybrańcem. Będąc bardziej precyzyjnym martwy buk! Najlepiej jeszcze w jakimś chłodnym, wilgotnym miejscu… Buczyn u nas pod dostatkiem, warto pospacerować, porozglądać się.
- Ich występowanie zostało potwierdzone na Miłku i Połomie, ale więcej niż prawdopodobne, że znajdziecie je w innych zakątkach Geoparku.
- Jest to gatunek rzadki, pod częściową ochroną.
Soplówka jeżowata
- Inny gatunek soplówki jest niezwykle popularny, soplówka jeżowata to tzw. superfood. Podobno smakuje jak owoce morza, ale co najważniejsze ma liczne własności lecznicze. W Polsce podlega ścisłej ochronie! Hodowanego można bez problemu kupić w różnych postaciach.