Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu
- Centrum położone jest na Pogórzu Kaczawskim w Parku Krajobrazowym „Chełmy”, jednym z najcenniejszych przyrodniczo i najlepiej zachowanych krajobrazowo obszarów Sudetów Zachodnich.
- W jego pobliżu znajduje się rezerwat przyrody „Wąwóz Myśliborski koło Jawora”, pomnik przyrody „Małe Organy Myśliborskie”. Centrum Edukacji jest ośrodkiem edukacyjnym Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.
- Centrum prowadzi szeroko rozumianą edukację przyrodniczą i ekologiczną dla wszystkich placówek edukacyjnych: przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły średnie, uczelnie wyższe z terenu województwa dolnośląskiego. Naszym celem jest stałe zwiększanie stopnia edukacji ekologicznej społeczeństwa poprzez aktywną edukację, realizowaną głównie
przez warsztaty stacjonarno-terenowe. - A więcej o salamandrze plamistej przeczytacie w tym artykule 🙂
Baza noclegowa
- Ośrodek wyposażony jest w zaplecze dydaktyczne, salę muzealną, teren edukacyjny i sportowy oraz bazę noclegową, umożliwiającą organizację jedno, dwu i wielodniowych pobytów połączonych z zajęciami przyrodniczymi. Baza noclegowa Centrum posiada 46 miejsc noclegowych. Do dyspozycji gości i uczestników zajęć edukacyjnych jest: kuchnia samoobsługowa w pełni wyposażona w naczynia i sprzęt kuchenny, jadalnia-świetlica, sala rekreacyjna.
- W pobliżu Centrum znajduje się restauracja, w której grupy przebywające na zajęciach mogą skorzystać ze śniadań, obiadów i kolacji.
Realizacja programów w obiekcie odbywa się w cyklu całorocznym, włączając w to wakacje letnie i ferie zimowe w formie 4-6 godzinnych pakietów zajęć stacjonarno-terenowych. Oferta edukacyjna obejmuje ponad 90 tytułów warsztatów dla dzieci i młodzieży. Program edukacyjny w Centrum realizowany jest w porozumieniu z opiekunem grupy i przyjmuje różne formy aktywności.
Zajęcia dla grup zorganizowanych. Program i atrakcje
- Zajęcia stacjonarne odbywają się w dobrze wyposażonych w pomoce naukowe pracowniach: krajoznawczo-ekologicznej, sali dla najmłodszych, sali ekspozycji muzealnej, sali seminaryjno–konferencyjnej oraz laboratoriach: chemii i biologii, które pozwalają poznać tajemnice wody, skały, gleby, lasu czy kosmosu. Zajęcia te prowadzone są w formie wykładów, pogadanek, zabaw, konkursów, doświadczeń naukowych, prezentacji filmów, opowiadań, prelekcji, dyskusji, szkoleń i konferencji.
- Program zajęć terenowych opiera się na wykorzystaniu podczas zajęć istniejących tematycznych ścieżek dydaktycznych, na których uczestnicy zajęć dokonują wnikliwej obserwacji zjawisk biologicznych, fizycznych i chemicznych, kształtujących zmysł obserwacji poprzez wykonywanie pomiarów, rozróżnianie i oznaczanie organizmów. Zajęcia te prowadzone są w formie wycieczek naukowych i krajoznawczych. Programy dydaktyczne obejmują również organizację plenerów plastycznych, warsztatów i konkursów fotograficznych.
- Podczas zajęć wykorzystywane jest dodatkowe zaplecze rekreacyjne i sportowe zlokalizowane przy ośrodku. Tutaj młodzież uczestniczy w grach i zabawach dydaktycznych, które dostosowane są do wieku uczestników. Część sportową Centrum stanowią: boisko sportowe z trybunami, stół do tenisa stołowego, wydzielone miejsce z ławkami do grillowania, skocznia dydaktyczna i urządzenia ogólnorozwojowe.
- Na tle Centrum wyróżnia się drewniany obiekt wiaty turystyczno-edukacyjnej, która wykorzystywana jest w okresie wiosenno-jesiennym do prowadzenia zajęć edukacyjnych. Wiata mieści ok. 60 — 70 osób. W ramach prowadzonych warsztatów wyposażono ją w niezbędne przedmioty np. kamienne żarna, ubiór pszczelarza, ule, koła garncarskie, miejsce do wypału gliny i wiele innych.
- Innymi atrakcjami na terenie Centrum są: kącik archeologiczny – znajduje się na trasie ścieżki archeologicznej „Śladami Trzebowian”. W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się ze specjalistycznym sprzętem archeologa oraz wykorzystują go do swoich odkryć archeologicznych prowadzonych w tzw. piaskownicy, wykopując, oczyszczając i opisując swoje wykopaliska. Zakątek pożytecznych zwierzątek to miejsce stworzone dla pożytecznych zwierząt, które mogą tu schronić się, zbudować gniazdo, złożyć jaja i wychować młode.
Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Myśliborzu przy Dolnośląskim
- Zespole Parków Krajobrazowych Oddział Legnica w Myśliborzu działa od 1998 r. Ośrodek pełni także funkcję edukacyjną, gdzie dzieci i młodzież, przebywające na zajęciach edukacyjnych w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” może obserwować zachowanie dzikich zwierząt, przebieg ich rehabilitacji w celu przywrócenia ich do życia w naturalnym środowisku.