Położenie, rozmiar i utworzenie parku
Park Krajobrazowy Doliny Bobru położony jest na terenie Sudetów Zachodnich i Pogórza Sudeckiego, leży na terenach trzech powiatów: karkonoskiego, lwóweckiego, złotoryjskiego. Rzeka Bóbr na tym odcinku jest naturalną granicą między Pogórzem Izerskim, a Górami i Pogórzem Kaczawskim.
Został utworzony w 1989 roku w celu ochrony doliny rzeki Bóbr, która wyróżnia się bogactwem środowiska przyrodniczego i malowniczym krajobrazem. Powierzchnia parku wynosi prawie 10 943 hektarów.
Budowa geologiczna, szata roślinna i zwierzęta
Dolina Bobru to malownicze miejsce na mapie Sudetów. Rzeka Bóbr płynie zakolami wśród wzgórz, tworząc i odsłaniając zróżnicowaną rzeźbę terenu wynikającą ze złożonej budowy geologicznej. Charakterystycznym elementem Parku są również liczne odsłonięcia geologiczne w postaci ścian skalnych.
Na terenie tego parku krajobrazowego można spotkać licznie występujące nietoperze, salamandry plamiste, zaskrońce, traszki, czy żmije zygzakowate. Pod względem szaty roślinnej teren ten jest unikatowy w skali całych Sudetów. Drzewostany w lasach są dobrze zachowane i w większości przypadków mają charakter zbliżony do naturalnego.
Atrakcje Doliny Bobru
Na terenie Parku znajduje się rezerwat przyrody “Góra Zamkowa”, na której zbudowany jest Zamek Wleń.
W południowej części Doliny Bobru spiętrzone wody rzeki tworzą malownicze Jezioro Pilchowickie. Jest ono największym sztucznym zbiornikiem w Sudetach i jednym z największą kamienną zaporą w Polsce.
Teren parku krajobrazowego jest popularnym miejscem wypoczynku. Do najliczniej odwiedzanych miejsc należą: Wieża Książęca w Siedlęcinie, Perła Zachodu, Borowy Jar, Lwóweckie skały, czy wymienione wcześniej Jezioro Pilchowickie. Bóbr ma charakter typowo górskiej rzeki, o wartkim nurcie i kamienistym dnie. Często jest wykorzystywana jako miejsce do spływów pontonowych czy kajakowych.
Spływy pontonowe i kajakowe rzeką Bóbr
- spływy pontonowe rzeką Bóbr
- szczegóły, zdjęcia, opis i rezerwacja spływów kajakowych dostępna tutaj (Tęczowe Spływy) oraz tutaj