Historia wieży
Położona w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru książęca wieża mieszkalna w Siedlęcinie jest jedną z najwspanialszych i najlepiej zachowanych budowli tego typu w Europie Środkowej.
Została zbudowana przez Henryka I, księcia jaworskiego, w latach 1313-1315. Miała pierwotnie pięć kondygnacji (wliczając piwnice) i otoczona była murem obronnym z niewielką wieżą bramną oraz fosą. Wieża zwieńczona była krenelażem, którego ślady do dziś widoczne są na najwyższej kondygnacji. Po pożarze w 1575 roku krenelaż ten nadbudowano (tworząc kondygnację poddasza), a wieżę nakryto zachowanym do dziś czterospadowym dachem. Mniej więcej w tym samym czasie wybito renesansowe okna oraz założono nowe wykusze latrynowe. W XVIII wieku wieżę przekształcono w spichlerz.
Atrakcje budowli
Bez wątpienia największą atrakcją wieży siedlęcińskiej są średniowieczne malowidła na ścianach tzw. Wielkiej Sali. Są to najstarsze w Polsce malowidła ścienne o tematyce świeckiej. Polichromie siedlęcińskie są jedynymi średniowiecznymi malowidłami w Europie, obrazującymi historię najważniejszego spośród rycerzy Okrągłego Stołu – sir Lancelota z Jeziora – i jego romansu z królową Ginewrą. Wzbogaca ją kilka przestawień o charakterze religijno-moralizatorskim. W 2006 roku przeprowadzono konserwację malowideł, podczas której usunięto XX-wieczne przemalowania. W ostatnich latach stała się jednym z głównych obiektów na Kaczawskim Szlaku Średniowiecznych Polichromii.
W wieży w Siedlęcinie na uwagę zasługują również najstarsze w Polsce drewniane stropy, powstałe podczas budowy obiektu w latach 1313, 1314 i 1315.
Zwiedzanie, warsztaty i aktualny stan wieży w Siedlęcinie
Na przełomie XVIII i XIX wieku na południe od wieży wzniesiono budynek dworski w jego obecnej formie (w bryle dworu zachowane są pozostałości kilku wcześniejszych budynków – w tym renesansowej wolnostojącej kuchni) oraz zasypano część fosy. W latach 2017-2019 zrekonstruowano pierwotne gontowe pokrycie dachu budynku i odtworzono lukarny (znane z archiwalnych zdjęć). W 2020 roku wymieniono instalację elektryczną i wprowadzono nowe oświetlenie.
Wieża w Siedlęcinie udostępniona jest do zwiedzania codziennie, organizowane są w niej również warsztaty rękodzielnicze, kulinarne i inne oraz koncerty. W otoczeniu wieży i dworu odbywają się festyny średniowieczne i turnieje rycerskie. We wnętrzach wieży prezentowana jest stała wystawa archeologiczna oraz wystawy czasowe lokalnych artystów i rzemieślników.