Chrośnica to wieś tematyczna urokliwie położona w Górach Kaczawskich w dolinie potoku Lipka, wypływającego spod Łysej Góry. Dzieje Chrośnicy sięgają XII wieku, kiedy to osada została założona przez cystersów.
Wioska barwnych wątków, jak sama nazwa mówi, kryje w sobie kolorowe historie.
Na terenie miejscowości znajduje się zabytkowy kościół w stylu romańskim, który od samego początku był pod wezwaniem św. Jadwigi. Liczne szachulcowe budynki, stare stodoły, budynki przysłupowe, a wszystko to wtopione w górski krajobraz. Wątek czarny wsi to, aż pięć krzyży pokutnych, umiejscowionych wokół kościoła.
Przed wiekami Chrośnica słynęła z tradycji tkackich i wyrobu wysokiej jakości płótna. Teraz te tradycje prezentowane są na warsztatach w Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego. Barwne wątki to ogród barwierski, gdzie spotkamy rośliny barwierski służące niegdyś do farbowania tkanin. Złoty wątek – len, nie tylko odkryjemy na chrośnickich polach, lecz również dowiemy się jak to kiedyś mieszkańcy obrabiali włókno roślinne podczas warsztatów prowadzonych w ekomuzeum.
Przez niebieski wątek nie sposób przejść obojętnie obok Szafy z Książkami. Stoi przy drodze i zaprasza serdecznie – można przy niej odpocząć, dowiedzieć się o regionie, a także poczęstować się książkami. Nie trzeba oddawać, można podać dalej, najważniejsze to – przeczytać! Niebieski wątek – międzynarodowy szlak turystyczny, doprowadza nas do Okola – punkt widokowy, podczas wędrówki spotkamy poduszki lawowe.
W Chrośnicy zobaczymy Dąb Pokoju, który został posadzony po zakończeniu wojen francusko-pruskich w 1871r.
Obecni mieszkańcy zajmują się hodowlą zwierząt. Na pastwiskach spotkamy konie m.in. rasy śląskiej, bydło, kozy, drób oraz liczne pasieki.
Barwna wielowątkowość wsi zostawi niezapomniane przeżycia i pozwoli przenieść się w czasie.