Jawor
Największe miasto w Krainie Wygasłych Wulkanów, położone nad Nysą Szaloną na Równinie Jaworskiej, ma długą historię (po raz pierwszy wzmiankowane było w 1242 r.) i wiele obiektów historycznych. W centralnej części Rynku stoi ratusz, wzniesiony w końcu XIV w. W obecnej neorenesansowej postaci pochodzi z lat 1895–97, choć wieża o wysokości 65 m pamięta czasy średniowiecza. We wnętrzu Sala Rajców z witrażami z 1897 r., w tym przedstawiającym panoramę Pogórza Kaczawskiego. W przylegającym budynku dawnych sukiennic sala teatralna z 2. połowy XIX w.
Na skarpie nad Nysą Szaloną stoi zamek z XIII–XVI w., który zachował oryginalny plan wieloboku zbliżonego zarysem do trójkąta. Z kościołów najstarszy jest ten pod wezwaniem św. Marcina, pochodzący z XIV w. i zlokalizowany na północ od Rynku. Na uwagę zasługują kamienne portale, w tym południowy z XIV w., zawierający w tympanonie rzeźbę św. Marcina. W dawnym kościele i klasztorze bernardynów, wzniesionym w stylu gotyckim pod koniec XV w., mieści się Muzeum Regionalne. Kaplica św. Wojciecha powstała przez barokową przebudowę dawnej średniowiecznej synagogi. Dawny kościół beginek z początków XVIII w., w stylu barokowym, jest obecnie używany przez zbór zielonoświątkowy. Pozostałości murów miejskich obejmują Basztę Strzegomską o wysokości 24 m i renesansową basteję, tzw. Zamek Anioła.
Opis: Piotr Migoń
Atrakcje miasta
W Jaworze mieści się Kościół Pokoju, który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Muzeum Regionalne, a w 2020 roku oddano do użytku nowoczesny basen letni z wieloma atrakcjami.
W średniowiecznym Zamku Piastowskim w Jaworze mieści się również rozgłośnia internetowego radia Zamek Nadaje.