Trasa wycieczki i trochę o Bazaltowej Górze
- Trasa bardzo prowadząca na szczyt jest bardzo łatwa łatwa. Zajmie Wam w jedną stronę jakieś 30 minut. Polecamy dla rodzin z dziećmi i osób, które boją się gdzieś wybrać, bo nie mają kondycji.
- Po drodze są dwa wyrobiska nieczynnych kamieniołomów bazaltu. Ten po lewej jest mniej zarośnięty i odsłania piękne słupy bazaltowe, które powstały w wyniku ochłodzenia gorącej lawy! Jakieś 20-30 milionów lat temu było więc tu bardzo gorąco! Wylewała się bazaltowa lawa i dochodziło do wyrzutów m.in. bomb wulkanicznych…!
- Szczyt Bazaltowej porośnięty jest piękną dąbrową. Stoi tu wyżej wspomniana wieża widokowa o wysokości 10 m, wzniesiona w 1906r. i zbudowana oczywiście z miejscowego bazaltu. Przerosły ją drzewa, więc widoku nie będzie, ale bardzo ładnie komponuje się z otoczeniem lasku. Miejsce emanuje spokojem i ma to „coś”. Sami sprawdźcie! A widok znajdziecie nieopodal wieży, na skraju kamieniołomu.
- Za odwiedzenie Bazaltowej Góry w Parku Krajobrazowym Chełmy otrzymacie naklejkę do Paszportu Odkrywcy, wzgórze jest też polecanym punktem do odznaki Korona Kaczawska
- Więcej o Bazaltowej Górze (geologicznie i historycznie) piszemy tutaj
Parking
- Jadąc od strony Jawora, zaraz za Paszowicami jest po lewej stronie duży parking z wiatami (NAWIGUJ), a jadąc nieco dalej- po prawej– znajduje się mniejszy parking leśny.
Atrakcje w pobliżu
- W pobliżu: Grota Pustelnika w dolinie potoku Paszówka (po przeciwnej stronie parkingu leśnego)
- wzgórze Radogost oraz Malownicza wieś Kłonice. Można też zaszaleć i zrobić zgrabną pętle z Wąwozem Myśliborskim oraz z cudownymi Małymi Organami na wzgórzu Rataj.
- w pobliżu malownicze miasto Jawor z wieloma atrakcjami
Mapy
- Krótsza opcja
- Dłuższa opcja z Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa Salamandra, Wąwozem Myśliborskim i Małymi Organami Myśliborskimi