Tyniec Legnicki, położony na Wysoczyźnie Średzkiej nad Cichą Wodą, jest starą rolniczą wsią, wzmiankowaną już w 1316 r. Z daleka jest widoczna wieża miejscowego kościoła, wzniesionego w XIX w. w miejscu starszej budowli. Na terenie przykościelnym, otoczonym kamiennym murem, znajdują się pozostałości pomnika poległych podczas I wojny światowej, a na zewnątrz kamienny krzyż przeniesiony z Koskowic w latach 80. XX w.
W odległości 1,5 km na południowy zachód, na południe od doliny Cichej Wody, znajduje się położona na skraju wysoczyzny niewielka wieś Brennik. Zachował się w niej w dobrym stanie okazały czterokondygnacyjny pałac z połowy XVIII w., przebudowany w stylu eklektycznym pod koniec XIX w. i w latach 20. XX w. Ma nieregularną w planie bryłę, złożoną z dwóch wyraźnych części, stylizowanych na renesans i barok. W sąsiedztwie pałacu znajdują się dawne zabudowania gospodarcze i park ze stawem. W pałacu mieści się obecnie Dom Pomocy Społecznej „Prząśnik”.
W odległości 3 km na południowy wschód leży wieś Janowice, na południe od której znajdują się pozostałości po starych kamieniołomach bazaltu. Jedno z wyrobisk jest częściowo zalane wodą, drugie zostało zasypane. Wystąpienie bazaltu koło Janowic jest najdalej wysuniętym na północny wschód przebiciem bazaltowym w Krainie Wygasłych Wulkanów, położonym już na Nizinie Śląskiej.
Opis: Piotr Migoń