O Pałacu w Brenniku
Pałac w Brenniku został wybudowany przez Zygmunta von Zedlitz und Leipe i jego małżonkę Hedwig Julianą von Rohr und Stein w połowie XVIII w. Rodzina Zeidlitzów opuściła swoje włości dopiero pod koniec II wojny światowej. W tak zwanym międzyczasie pałac nabrał barokowej formy po przebudowie w 1899 roku, za sprawą Hansa von Zedlitz. W 1928 roku miała miejsce ostatnia modernizacja i remont przez ten szlachecki ród. Jakie były dalsze losy zabytku? Po wojnie został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego, a od 1980 roku jest siedzibą Domu Pomocy Społecznej “Prząśnik”, który funkcjonuje do dziś.
Budowla
Pałac został wybudowany na planie czworoboku, aktualnie ma nieregularną w planie bryłę, złożoną z dwóch wyraźnych części, stylizowanych na renesans i barok. To nie koniec! Do zespołu pałacowego należy park o powierzchni 20 hektarów z dwoma stawami, strumykami, alejami: lipową oraz dębową, pięć oficyn, trzy budynki gospodarcze, obora, dom mieszkalny – wszystko wpisane do rejestru zabytków! Tak dużo się działo przez te lata, cud, że to miejsce zachowało się w tak dobrym stanie.
To jest wymarzone miejsce na spacer, przed pałacem kwitną róże, jest staw z fontanną i liliami wodnymi, no i cudowny park, można krążyć i krążyć… Z wózkiem też!