O wiosce
Radzimowice są dzisiaj niewielka osadą na wierzchowinie Grzbietu Wschodniego Gór Kaczawskich, złożoną zaledwie z kilkunastu budynków, ale w przeszłości był to okresowo odgrywający istotną rolę ośrodek górniczy, znany pod nazwą Srebrnej Góry (Silberberg) lub Starej Góry (Altenberg). Występują tu minerały rudne miedzi, arsenu, kobaltu, także srebro i złoto. Maksymalne stwierdzone koncentracje wynosiły 27 g złota i do 400 g srebra na tonę.
Działalność górnicza w Radzimowicach
Początki działalności górniczej w Radzimowicach datuje się na 1. połowę XII w. Rozkwit działalności górniczej przypadł na wiek XV, a miejscowość stała się w 1455 r. prywatnym miastem górniczym. W późniejszym okresie wydobywano głównie rudy miedzi, następnie także arsenu. Kolejnym okresem ożywienia górnictwa był XIX w., w 1819 r. powstała huta, w której wytwarzano arszenik. Działalność wydobywcza trwała do 1. połowy XX w. Na początku lat 50. XX w. podjęto prace poszukiwawcze rud uranu, ale do rozpoczęcia przemysłowej eksploatacji nie doszło.
Sztolnie i inne atrakcje miejscowości
Pozostałością po działalności górniczej są zabezpieczone wloty szybów Louis (142 m głębokości) i Arnold (104 m), kamienna obudowa wejścia do sztolni Pocieszenie Górnika, duża hałda koło szybu Louis oraz liczne obniżenia po częściowo zasypanych szybikach poszukiwawczych – tzw. pingach. Obecnie we wsi rozwija się funkcja turystyczna, oparta o obiekty agroturystyczne i tradycyjne rzemiosł.
Opis: Piotr Migoń
Szlaki rowerowe i dojazd do Radzimowic
W sąsiedztwie Radzimowic obok góry Żeleźniak znajdują się Kaczawskie Single Tracki, które przebiegają obok wieży widokowej na Dłużku. Przez wioskę prowadzi również Szlak Czterech Zamków. Do miejscowości od strony Mysłowa prowadzi asfaltowa droga, od strony Wojcieszowa utwardzona droga leśna, z wytyczonym szlakiem rowerowym.