Lubiechowa jest położona w południowej części Pogórza Kaczawskiego, u podnóża Grzbietu Północnego Gór Kaczawskich. Jest starą miejscowością, założoną najpóźniej w 2. połowie XIII w. jako wieś rolnicza, przez długi czas (XVI–XIX w.) w posiadaniu rodu von Zedlitz.
Kościół św. Piotra i Pawła jest najcenniejszym zabytkiem we wsi. Pochodzi z końca XIII w., został rozbudowany w XIV i XVI w. Ma cenne elementy wnętrza, w tym freski w prezbiterium, z najstarszymi z końca XIV w. (m.in. Pokłon Trzech Króli, Święty Jerzy walczący ze smokiem, Stworzenie Świata, Grzech Pierworodny i Sąd Ostateczny). We wnętrzu i na ścianie zewnętrznej znajdują się renesansowe nagrobki von Zedlitzów.
Obok kościoła stoi odnowiony pałac, w obecnym kształcie będący efektem klasycystycznej przebudowy starszego obiektu z XVIII w. Obok pałacu pozostałości parku z zabytkowymi drzewami, między innymi dębami i platanami. W dawnym zespole folwarcznym znajduje się dwór z XVI w., w późniejszym okresie przebudowany na spichlerz.
Na zachód od wsi znajduje się wzgórze Łomy, znane ze znalezisk minerałów w dawnym kamieniołomie trachybazaltu. Na południe od miejscowości, we wschodnim zakończeniu grzbietu Okola, wznosi się grupa zieleńcowych skałek o nazwie Leśna Ambona. Skałki mają do 10 m wysokości, a na urwistych ścianach odsłaniają się miejscami pierwotne struktury law poduszkowych.
Opis: Piotr Migoń