Nieczynny kamieniołom Łomy koło Lubiechowej na zbudowanym z permskich trachybazaltów wzniesieniu Chmieleń (424 m) należy do najbardziej znanych stanowisk mineralogicznych na Pogórzu Kaczawskim. Dzięki jego dużym rozmiarom – długości 150 m i wysokości ścian do 30 m – możliwy jest wgląd w budowę geologiczną. Składa się na nią siedem potoków lawowych o łącznej grubości około 60 m, z odmianami bardziej masywnymi, wykazującymi słabo wyrażony cios kolumnowy, odmianami pęcherzykowatymi oraz brekcjami wulkanicznymi, zbudowanymi z fragmentów lawy i materiału piroklastycznego.
Na szczególną uwagę zasługują odmiany pęcherzykowate, zwane również migdałowcowymi, jeśli pęcherze pogazowe zostały wtórnie wypełnione. Wypełnienie pęcherzy jest w trachybazaltach Łomów dość powszechne i może być całkowite – wówczas tworzą się migdały, lub częściowo – wówczas mówimy o geodach. Miejscami układają się one liniowo, wskazując na kierunek płynięcia lawy przed zastygnięciem. Typowe wypełnienia, powstałe przez krystalizację z gorących roztworów hydrotermalnych krążących w skale w późnych fazach aktywności wulkanicznej, obejmują kwarc mleczny, kwarc dymny, zeolit, ametyst, baryt i kalcyt, zwykle w postaci wyraźnych szczotek krystalicznych.
Większość geod nie przekracza 2 cm długości, ale spotykane są również duże okazy, do 30 cm. Migdały są wypełnione agatem wstęgowym, w części centralnej występuje niekiedy kwarc mleczny lub ametyst. Kamieniołom został częściowo zagospodarowany, a dojazd od strony Lubiechowej jest oznakowany.
Opis: Piotr Migoń