O muzeum
To najstarsza zachowana świątynia w Legnickim Polu. Jak mówi legenda wzniesiono ją w miejscu odnalezienia zwłok Henryka Pobożnego – w 2 poł. XIV w. Do 1945 r. była kościołem ewangelickim, po czym budynek opustoszał i popadał w ruinę. Na szczęście w 1960 r. został odremontowany i powstało w nim muzeum.A konkretnie Muzeum Bitwy Legnickiej, będącej jednym z ważniejszych wydarzeń w dziejach średniowiecznego Śląska.
W 1241 r. rycerstwo polskie starało się odeprzeć najazd Mongołów, niestety bitwa zakończyła się śmiercią dowódcy, księcia śląskiego Henryka II.
Tak naprawdę obiekt ten od samego początku związany jest z tradycją bitwy legnickiej. Pochowano tu walczących w bitwie dlatego stanowił do reformacji cel pielgrzymek. Pierwszym autorem wystawy stałej był Józef Piątek z Muzeum Śląskiego (obecnie Muzeum Narodowe we Wrocławiu). Aktualnie muzeum jest oddziałem Muzeum Miedzi w Legnicy.
Ekspozycja
Na ekspozycji możecie zobaczyć przykłady broni używanej w czasie bitwy przez obie strony, stare ryciny ilustrujące to wydarzenie oraz kopię nagrobka Henryka II Pobożnego. Wokół muzeum znajdziecie też współczesne rzeźby nawiązujące do Wielkiej Bitwy.
Jeżeli Bazylika Mniejsza w Legnickim Polu – perła baroku, jest zamknięta, o jej otwarcie możecie poprosić w Muzeum. To dosłownie kilka kroków, mamy nadzieję, że nie musimy przekonywać, że warto ją zobaczyć. Na nas zrobiła piorunujące wrażenie!
Pamiętajcie, że za odwiedzenie Legnickiego Pola należy Wam się naklejka do paszportu odkrywcy.