Szlaki długodystansowe, albo inaczej dalekobieżne, poza niektórymi najsłynniejszymi wyjątkami (jak np. Główny Szlak Sudecki), nie mają zbyt wielu fanów. Wymagają bowiem odpowiedniego przygotowania kondycyjnego, sprzętu, planowania, umiejętności nawigacji.
Wycieczki tymi szlakami trwają zazwyczaj minimum kilka dni. W przeciwieństwie do wspomnianego Głównego Szlaku Sudeckiego, w Górach i na Pogórzu Kaczawskim próżno szukać schronisk, noclegi należy więc planować korzystając z oferty agroturystyk czy pensjonatów.
Kolejnym problemem jest niestety dojazd – szlaki te nie tworzą pętli, więc musimy jakoś dostać się do punktu startu i wydostać z punktu zakończenia z pomocą transportu publicznego, ten zaś w Kaczawach pozostawia wiele do życzenia…
Są jednak tacy, którzy bez względu na wszystko się na taki szlak “uprą” i dobrze! Najprawdopodobniej tradycja długodystansowego chodzenia jeszcze żyje.
Nasz region, odpłacając się za wszystkie niedogodności, ma wiele do zaoferowania – dzikość, spokój, samotność i przygodę (zwłaszcza gdy mało uczęszczany szlak zaprowadzi nas przypadkiem na manowce).
Szlak Wygasłych Wulkanów
To tak naprawdę od tego szlaku wszystko się zaczęło! Nazywał się tak bowiem, zanim Krainę Wygasłych Wulkanów zaczęto nazywać w ten sposób!
początek: Złotoryja
koniec: Legnickie Pole
optymalny czas przejścia: 4 dni
Przebieg szlaku:
Szlak Brzeżny
początek: Złotoryja
koniec: Bolków
optymalny czas przejścia: 2 dni
Przebieg szlaku:
Szlak Kopaczy
początek: Leszczyna
koniec: Wojcieszów
optymalny czas przejścia: 2 dni
Przebieg szlaku:
Szlak Zamków Piastowskich
Szlak ten Góry Kaczawskie de facto omija, ale prowadzi za to przez kilka ważnych zabytków regionu, takich jak zamek Niesytno w Płoninie, Zamek Bolków, czy Zamek Grodziec.
początek: Zamek Grodno
koniec: Zamek Grodziec
optymalny czas przejścia: 8 dni
Przebieg szlaku: