Położenie i historia
Miasto jest położone w północno-zachodniej części Pogórza Wałbrzyskiego, w górnym biegu Nysy Szalonej. Jego historia jest bardzo bogata, a losy były przez wiele wieków związane z zamkiem wzniesionym pod koniec XIII w. W ówczesnym księstwie świdnickim, potem świdnicko-jaworskim, pełnił on funkcję głównej siedziby władcy. W 1. połowie XIV w. miasto otrzymało różne przywileje, które wzmocniły jego pozycję, jednak kolejne wieki nie były już tak pomyślne i Bolków nigdy nie rozwinął się w większy ośrodek miejski.
Atrakcje miasta
Centrum miasteczka zajmuje wydłużony rynek o rozciągłości północ – południe. W jego środku wznosi się budynek ratusza, w obecnej postaci z 1. połowy XIX w. Zachodnią pierzeję tworzą podcieniowe kamienice. Na południe od rynku stoi kościół św. Jadwigi, zbudowany w XIII w., kilkukrotnie przebudowany i rozbudowany, z wieżą z połowy XIX w. W ścianę prezbiterium wmurowanych jest pięć renesansowych i barokowych epitafiów. Dawny kościół ewangelicki z XIX w. obecnie nie pełni funkcji sakralnych i po remoncie jest placówką kultury. W obrębie założenia parkowego na Wzgórzu Ryszarda, na wschód od centrum, znajdują się pozostałości podziemnej fabryki zbrojeniowej z czasów II wojny światowej.
W kilku miejscach, między innymi na Wzgórzu Zamkowym, odsłaniają się skały zieleńcowe, czyli dawne podmorskie lawy bazaltowe z początków ery paleozoicznej, ze strukturami law poduszkowych. Obok parku znajduje się również pomnik Leszego – pana lasu i kniei wg mitologii słowiańskiej, postać jest znana z bestselerowej gry Wiedźmin III Dziki Gon. W pobliżu znajduje się również dobry punkt widokowy – Stary Kamieniołom.
Mapa legend Bolkowa:
Opis: Piotr Migoń