Położenie Sokołowca
Zabudowania Sokołowca w środkowej części Pogórza Kaczawskiego ciągną się na długości około 5,5 km wzdłuż potoku Czermnica, dopływu Skory. Miejscowość jest położona w otoczeniu wzgórz zbudowanych ze skał wulkanicznych wieku permskiego. Na północny zachód wznoszą się Sądreckie Wzgórza z Łysą Górą (437 m), na południe wyrastają wyższe Sokołowskie Wzgórza z Buczem Małym (474 m).
Historia i zabytki
We wsi istniały trzy majątki, stąd trzy zespoły pałacowo-gospodarcze w poszczególnych częściach wsi, z których dwa stoją obecnie w ruinie. Jedynie górny pałac został wyremontowany po powojennej dewastacji i jest utrzymywany w dobrym stanie. Zbudowany pod koniec XIX w., jest stylizowany na warowny zamek średniowieczny, z narożnymi basztami. Ruiny dworu w środkowej części wsi wznoszą się na wysokiej skarpie nad Czermnicą.
Kościół św. Jadwigi pochodzi z 1. połowy XIII w., przebudowany w XVI i XVIII w., kiedy dodano wieżę. Cenne elementy wnętrza obejmują portal między wieżą a nawą, gotycką rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem, drewnianą ambonę z XVIII w. i kamienną chrzcielnicę.
Atrakcje
Atrakcją Sokołowca jest Minimuzeum Gór Kaczawskich z kolekcją skał i minerałów oraz niewielka winnica Agat, w środkowej części wsi. Jej założenie w 2007 r. oznaczało początek kultury wina w regionie (w kolejnych latach powstały kolejne winnice). Odbywają się tu imprezy poświęcone problematyce winiarskiej i degustacje.
Opis: Piotr Migoń