Grodziec – wieś
Wieś Grodziec leży w północnej części Pogórza Kaczawskiego, u stóp bazaltowego wzniesienia o tej samej nazwie. Ma stary rodowód, a jej początki były zapewne związane z pełnieniem roli osady służebnej względem zamku Grodziec. Rozwój wsi datuje się na początek XVIII w., kiedy ówczesny właściciel hrabia Johann Wolfgang von Frankenberg rozpoczął budowę pałacu.
W 1. połowie XX w. właścicielem Grodźca był Wilibald von Dirksen, który zlecił odbudowę ruin zamku na szczycie wzniesienia. Po II wojnie światowej funkcja wsi zmieniła się, a obok działalności rolniczej pojawiło się wydobycie rud miedzi z miejscowych margli wieku permskiego, z kopalnią „Grodziec” zlokalizowaną opodal pałacu. Wydobycie było prowadzone w kilku sztolniach upadowych. Transport urobku dokonywał się kolejką wąskotorową doprowadzoną od strony zakładu wzbogacania rud w Iwinach. Prace wydobywcze prowadzono w latach 1949–63.
Pałac jest najważniejszym obiektem historycznym we wsi. Pochodzi w 1. połowy XVIII w. i reprezentuje styl barokowy i klasycystyczny. Obecnie jest w rękach prywatnych i jest niedostępny, podobnie jak przylegający do pałacu park krajobrazowy. Niewielki kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, w obecnym kształcie zasadniczo z 1. połowy XIX w., znajduje się u podnóża góry Grodziec. Do kościoła jest dostawiona ośmioboczna kaplica grobowa von Schellendorfów z 2. połowy XVIII w.
Opis; Piotr Migoń