O szlaku kamiennych krzyży i trasa wycieczki
- Trasa – pętla w ok. 95% przebiega przez las , co sprawia, że idzie się bardzo dobrze, wręcz relaksująco! Z przystankami cała trasa zajmuje niecałe 5 godzin. Wypatrujcie na drzewach żółtych i złotych krzyży, gdzie jedno z ramion ma strzałkę wskazującą kierunek marszu
- po drodze zobaczycie także stanowiska dokumentacyjne Gminy Pielgrzymka , takie jak Cygańskie Skały , Kamieniołom Piekiełko oraz Żwirownię w Czaplach. Przez moment pójdziecie słynną pielgrzymkową Drogą Św. Jakuba , prowadzącą do jego grobu w Santiago de Compostela w Hiszpanii! Możecie również wejść na powulkaniczny Świątek .
- Kamienne krzyże, które zobaczycie, to krzyże pojednania (pokutne) oraz krzyże pamiątkowe. Upamiętniają one tragiczne wydarzenia. Na niektórych widnieją daty, inskrypcje lub ryt narzędzia przestępstwa bądź zawód zabitego. Przykładowo Krzyż nr 6 informuje, że w tym miejscu jednym strzałem pozbawiony życia został osiemnastoletni chłopak. Kiedyś z ugodą po dokonaniu przestępstwa wiązała się pokuta i zadośćuczynienie – na przestępcę nakładano obowiązek pokrycia kosztów wykonania kamiennego symbolu, najczęściej właśnie krzyża.
- Ubierzcie długie spodnie , kryte buty i zabezpieczcie się przed kleszczami
Parking
- Za Czaplami w stronę Lwówka Śląskiego, po lewej stronie jest parking z wiatami i miejscem na ognisko (NAWIGUJ)
- W Czaplach przy starej Leśniczówce (polna droga w lewo) (NAWIGUJ)
Atrakcje w pobliżu
- Czaple – Wioska Piasku i Kamienia i spacer po dnie morza kredowego
- Twardocice – ruiny kościoła ewangelickiego i późnobarokowy pałac
- Zamek Grodziec
- pełne zwierzaków, gotowe na karminie Ranczo Grapa
- Za odwiedzenie Czapli oraz Zamku Grodziec dostaniecie naklejki do Paszportu Odkrywcy Krainy Wygasłych Wulkanów. Oba te miejsca posiadają Certyfikat Geoparku.
Mapa