Świątek
- Pozostałości wulkanu… i to tuż przy Szlaku świętego Jakuba? Z ciekawostką – jakoby okoliczni mieszkańcy w Średniowieczu wchodzili tu na kolanach…? Tak mamy takie miejsce w naszym Geoparku. To wzniesienie Świątek (330 m n.p.m.) w Twardocicach. Więcej o historii geologicznej tego wzniesienia piszemy tutaj
- Świątek, Uchwałą Rady Gminy Pielgrzymka z 2021 został jednym z 4 stanowisk dokumentacyjnych Gminy Pielgrzymka. Pomysłodawcą i wnioskodawcą był Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, który na polanie pod szczytem postawił tablicę geologiczną o wzniesieniu.
- Świątek to obowiązkowy element odznaki Korona Kaczawska.
Parking i trasa wycieczki
- parking znajduje się w miejscowości Twardocice (NAWIGUJ)
- trasa na szczyt jest bardzo dobrze oznakowana, na miejscu znajdują się wiaty, tablica informacyjna, jest miejsce na ognisko. Wędrówce będzie towarzyszyć malownicza trasa na szczyt z widokiem na Karkonosze i Góry Kaczawskie z piętrzącą się Ostrzycą.
- na miejscu znajdują się zachwycające słupy bazaltowe o średnicy 20-30 cm. oraz ślady kamieniołomu z XIX w. W pobliżu wzniesienia stoi kamienny krzyż z 1775 r., który znajduje się na „Szlaku kamiennych krzyży w Czaplach (Choińcu) w Krainie Wygasłych Wulkanów”. Jest tablica informująca o tym szlaku z dokładną mapką wszystkich krzyży.
Atrakcje w pobliżu
- będąc w Twardocicach warto zobaczyć ruiny kościoła ewangelickiego, tuż przy głównej drodze. Aktualnie trwają tam prace remontowe, ciągle można przejść się wzdłuż muru. W czasach świetności kościół mógł pomieścić ok. 2400 osób!
- Warto zapoznać się też z ciekawą historią kościoła i wyznawców nauk Caspara Schwenckfelda, którzy od 1554 r. w Twardocicach zaczęli się osiedlać czyniąc miejscowość stolicą schwenckfeldyzmu. Byli mocno prześladowani, zabroniono im nawet pochówku na cmentarzu, dlatego pogrzeby organizowana nocą przy tzw. „bydlęcej drodze”. Po drugiej stronie jezdni jest kierunkowskaz do Pomnika Schwenckfeldystów
Mapa
- Krótsza opcja
- Dłuższa opcja, prowadząca przez Szlak Kamiennych Krzyży