Najpiękniejsza Wieś Dolnego Śląska 2015
Opis miejscowości
Niewielka, rozproszona wieś w zachodniej części Pogórza Kaczawskiego leży w szerokim obniżeniu terenu pomiędzy Złotoryjskim Lasem na południu i wzniesieniem Kopka (343 m). W XIX w. główną gałęzią lokalnej gospodarki było pozyskiwanie piaskowca z kamieniołomów na Kopce, które trwa do dzisiaj. Do tych tradycji nawiązuje hasło promocyjne wsi: „Wioska piasku i kamienia”.
W pobliżu dawnego przystanku kolejowego powstał Kamienny Skwerek – plenerowa ekspozycja bloków różnych odmian piaskowców kredowych występujących w okolicy, a w pobliżu urządzono miniaturę szlaku kamiennych krzyży stojących w Złotoryjskim Lesie. Na Kopkę prowadzi trasa edukacyjnej ścieżki geologicznej, z pięcioma tablicami informacyjnymi. Jej punktem jest między innymi nieczynny kamieniołom pod szczytem, z dobrze odsłoniętą dawną ścianą eksploatacyjną o wysokości do 15 m.
Innym punktem obserwacyjnym jest górna krawędź dawnego wyrobiska na zachodnim stoku, obecnie zalanego wodą i tworzącego tzw. Szmaragdowe Oczko. W dawnym kamieniołomie na wschodnim stoku Kopki na uwagę zasługuje kamienny wiadukt z 1898 r. We wsi urządzono niewielką ekspozycję geologiczną w tzw. Jasionkowej Chacie. Na skraju Złotoryjskiego Lasu na południe od wsi znajdują się Cygańskie Skały – kilkumetrowej wysokości naturalny próg skalny zbudowany z piaskowców kredowych. Na zachód od wsi występują grube pokłady piasków i żwirów naniesionych przez wody wypływające z lądolodu skandynawskiego, eksploatowane w dużym wyrobisku.
Opis: Piotr Migoń
Oferta wsi
Wioska posiada ofertę dla turysty, która opiera się i wykorzystuje swoje geologiczne zasoby naturalne: piasek i kamień. Zapraszamy do odwiedzenia:
- jedynego w Polsce szlaku kamiennych krzyży o długości 14 km (krzyże znajdują się w swoim pierwotnym położeniu w lasach),
- Mini ścieżki kamiennych krzyży znajdującej się w centrum wsi.
- Ścieżki geologicznej o wdzięcznej nazwie “Spacer po dnie morza kredowego”. Jest to 3,5-kilometrowa trasa po byłych wyrobiskach piaskowców, które przybliżają ukrytą w skałach historię sięgającą miliony lat wstecz.
- Tematycznego miejsca turystycznego. To miejsce grillowe wraz z altanami z bali i grillem i paleniskiem i elementami małej architektury wykonanej z piaskowca do dyspozycji turysty,
- Jasionkowej chaty – drewnianego domku z bali, w którym utworzona została wystawa geologiczna, w niej podziwiać można skały i minerały z terenu Krainy Wygasłych Wulkanów.
- 3 stref nektarodajnych, gdzie dowiedzieć się można o życiu pszczół i owadów miododajnych.
- Kamiennych skwerów i ogródków tematycznych.
Oferta wsi to także warsztaty manualne z wykorzystaniem zasobów lokalnych – piasku i kamienia (piaskowe świece żelowe, mini skalne ogródki czy podpłomyki na kamieniu robione) oraz gry terenowe.
Podczas wycieczek zorganizowanych przez naszych instruktorów turystyki górskiej zwiedzić można także zakład obróbki kamienia, żwirownię, kamienną bramę, a także jeden z najstarszych czynnych kamieniołomów w Polsce liczący ponad 500 lat. W ofercie są także gry i zabawy prowadzone przez certyfikowanych animatorów!
Przy świetlicy znajduje się bezobsługowa wypożyczalnia rowerów – System Roweru Gminnego.