Historia powstania
Zamek w Bolkowie został wzniesiony na wzgórzu nad Nysą Szaloną. Początki zamku przypadają na 2. połowę XIII w. Jego budowniczym był zapewne książę legnicki Bolesław Rogatka, zwany Łysym, ale niebawem stał się własnością książąt świdnickich, potem świdnicko-jaworskich – Bolka I i Bolka II, którzy rozbudowali warownię. W 1. połowie XVI w. został przebudowany i rozbudowany, powstały zewnętrzne mury obwodowe z bastejami, ale w XVIII w. został opuszczony. W XIX w. ruiny przystosowano do zwiedzania, a w 1900 r. otworzono niewielkie muzeum.
Ruiny składają się z kilku części. Najwyższą partię wzniesienia zajmują pozostałości pierwotnego zamku wzniesionego w XIII w., z wieżą obronną o wysokości 25 m i charakterystycznym dziobie skierowanym na południe. Poniżej zamku górnego rozciąga się tzw. dziedziniec wielki. Od strony południowej, pomiędzy zamkiem górnym a murami obwodowymi rozciąga się rozległy dziedziniec, zwany turniejowym. Z XVI w. pochodzi Dom Kobiet, zachowany w dobrym stanie i mieszczący ekspozycję muzealną. W tym czasie mury budynków otaczających dziedziniec ozdobiono attyką, którą dodano również do wieży zamkowej. Wieża zamkowa jest doskonałym punktem widokowym.
Opis: Piotr Migoń
Zwiedzanie
Obecnie zamek należy do najczęściej odwiedzanych obiektów tego typu w Sudetach. Organizowane są tu imprezy plenerowe, z których największą tradycję ma Castle Party – doroczne spotkanie miłośników muzyki gotyckiej. Zamek w Bolkowie można zwiedzać przez cały tydzień. W poniedziałki wstęp jest bezpłatyn, a sale wystawowe są zamknięte.
Za odwiedzenie Zamku Bolków otrzymacie naklejkę do Paszportu Odkrywcy Krainy Wygasłych Wulkanów.