Wygląd i występowanie
Kruszczyk szerokolistny (Epipactis helleborine (L.) Crantz) jest to chroniona roślina wieloletnia. Jej pędy dochodzą nawet do 100cm, choć zazwyczaj są krótsze. Kwiatostan wydłużony, gęsty, najczęściej wielokwiatowy o długości od 3 do 35cm. Kwiaty różowo – brunatno – zielonkawe.
W Polsce znaleziono 8 gatunków kruszczyków, niektóre z nich rosną nawet na wydmach morskich czy w dużych miastach. W geoparku spotkacie je głównie w zaroślach i na łąkach. Są to ostatnie kwitnące storczyki w naszym regionie. W Krainie Wygasłych Wulkanów znajdziecie go w okolicach: Gozdna, Góry Miłek, Rezerwatu Buczyna Storczykowa.
Na terenie Gór i Pogórza Kaczawskiego znajdziecie również kruszczyka rdzawoczerwonego.
Zapylanie
Rozmnażają się głównie przez zapylenie, ich kwiaty nie są zbyt duże, dlatego pszczoła, trzmiel lub osa łapią się 2-3 kwiatów i kręcą odwłokiem zbierając przy okazji pyłek. Niestety kruszczyki nie są łaskawe dla lotników jak choćby obuwik pospolity, który co prawda jest jedną wielką pułapką na owady, ale z zapylenia wychodzą bez szwanku.
Nektar kruszczyka szerokolistnego ma właściwości narkotyczne i trujące! Owady po kilku głębszych nektarowych łykach mają raczej luźne podejście do życia, stają się otępiałe, refleks już nie ten, co za tym idzie często kończą jako bonusowy posiłek dla pająków czy ptaków.