Rosocha (465 m) jest jedną z najwyższych kulminacji w północno-wschodniej części Pogórza Kaczawskiego, wznoszącą się około 1 km na północny zachód od Stanisławowa. Właściwy wierzchołek jest zalesiony, natomiast na wschód od niego rozciąga się szerokie bezleśne spłaszczenie, z którego rozpościera się panorama Równiny Chojnowskiej, sięgająca po zamek Grodziec.
Rozległe widoki na stronę południową, na Pogórze Kaczawskie, Góry Kaczawskie i Karkonosze rozpościerają się z polnej drogi biegnącej w poprzek stoku, łączącej Stanisławów z dawnymi kamieniołomami wapienia położonymi na zachód od wsi. Pod koniec XIX w. na szczycie Rosochy stała gospoda i schronisko z tarasem widokowym, które uległy całkowitemu zniszczeniu w okresie po II wojnie światowej. Obecnie na tym miejscu stoi samoobsługowy schron turystyczny „Marianówka”. Na niższym wschodnim wierzchołku zbudowano radiostację wojskową, która służyła podczas II wojny światowej, później była nieużytkowana, stoi obecnie w ruinie.
Okolice Rosochy mają urozmaiconą budowę geologiczną. Na wschód od szczytu, w odległości około 650 m, znajduje się mało wyróżniająca się hałda, znacząca miejsce dawnej kopalni rud żelaza „Wilcza”, działającej w 2. połowie XIX w. i ponownie podczas II wojny światowej. Żelazo było eksploatowane z żył genezy hydrotermalnej. W zarośniętych kamieniołomach na zboczach doliny Prusickiego Potoku, na południowy zachód od wierzchołka, pozyskiwane były wapienie górnego permu – cechsztynu.
Opis: Piotr Migoń
Trasa ze Stanisławowa
(możliwe też podejście przez ruiny radiostacji)