Lubrza to wzgórze o wysokości 666 m n.p.m położony w Grzbiecie Wschodnim Gór Kaczawskich, pomiędzy Mysłowem, Kaczorowem i Płoniną. Droga na na sam szczyt jest bardzo dobrze oznakowana, zaczyna się w Bazie Turystycznej w Mysłowie (więcej o Szlaku Lubrzy tutaj), a południowym zboczem prowadzi szlak żółty z Mysłowa do Płoniny. Ze szczytu nie ma widoku.
Na stokach znajduje się kilka interesujących skałek. Są one zbudowane z trachitów – kwaśnych skał wulkanicznych, powstałych w początkach ery paleozoicznej, prawdopodobnie w ordowiku.
Najefektowniejszą wśród nich jest Karczmisko, położone około 1 km na południe od najniżej położonych zabudowań Mysłowa. Składa się z dwóch odrębnych masywów skalnych połączonych płytkim siodłem. Masyw zachodni jest większy i ma wysokość 18 m, wschodni – 14 m. Górna powierzchnia skałki zachodniej jest dobrym punktem widokowym na Góry Kaczawskie, w tym na przekształcony przez kamieniołom wapieni Połom.
Nieco wyżej, przy żółtym szlaku wznosi się Czerwona Skała (niekiedy nazywana Kruczą Skałą). Ma charakter masywnej baszty skalnej o niemal pionowych ścianach, wyrastającej ze stoku na wysokość około 8 m od strony wierzchowiny i do 12 m od strony przeciwnej. W bliskiej odległości, około 450 m na południe, znajduje się kolejna skałka, nieposiadająca nazwy własnej. Ma 5 m wysokości i jest zbudowana z dwóch odmian trachitów: górna wykazuje wyraźną oddzielność łupkową, dolna ma wygląd przypominający lawy poduszkowe. Jeszcze wyżej na stoku Lubrzy znajduje się skałka Diablak. Reprezentuje typ skalnej wieży, wyrastającej z dość stromego stoku. Od strony zachodniej wysokość dwustopniowej skalnej ściany sięga 20 m.
Opis: Piotr Migoń
Trasa żółtym szlakiem, później na sam szczyt nieoznakowanymi drogami