Wygląd, rozmnażanie
Gwiazdosz frędzelkowany (Geastrum fimbriatum Fr.) jest kuzynem pieczarki. Dla nas wygląda jak oliwka wbita w pieczarkę, dla innych jak ufo. W opowieściach ludowych nazywany „jajami węża”. Na pierwszy rzut oka to określenie nie pasuje do opisu tego grzyba. Jednak ma to sens, ponieważ młode „gwiazdoszki” w niczym nie przypominają swoich starszych, dojrzalszych wersji. Mają średnicę 3-5cm i kształt cebulek.
Niedojrzałe owocniki do połowy ukryte są w ziemi, w miarę dojrzewania ich zewnętrzna osłona (egzoperydium) pęka i odchyla się. Dzięki czemu “oliwka” (główka – środek grzyba), w której mieszczą się zarodniki, wynoszona jest do góry, powyżej poziomu gruntu. Ułatwia to najważniejszą kwestię, czyli rozmnażanie – zarodniki z łatwością dają się ponieść i w ten sprytny sposób rozsiewane są przez wiatr.
Występowanie
Istnieje wiele gatunków gwiazdoszy, ale frędzelkowany jest spotykany najczęściej. Do 2014 r. był on objęty ochroną gatunkową. Obecnie znajduje się na czerwonej liście grzybów ze statusem „R – rzadki”.
Rośnie on przeważnie na glebie bogatej w próchnicę, w zaroślach i lasach liściastych, w miejscach zacienionych. Pojawia się od maja do listopada. Grzyb ten jest niejadalny.