Położenie i historia geologiczna
Okole (714 m n.p.m.) jest kulminacją Grzbietu Północnego Gór Kaczawskich i jednym z najwyższych szczytów w całych Górach Kaczawskich. Prezentuje się szczególnie imponująco od północy, gdzie różnica wysokości w stosunku do falistej powierzchni Pogórza Kaczawskiego przekracza 300 m.
Skalnym tworzywem są zieleńce, czyli skały powstałe przez przeobrażenie pierwotnych skał wulkanizmu podmorskiego o składzie bazaltu. Wulkanizm ten miał miejsce w początkach ery paleozoicznej (kambr – ordowik), około 450–500 mln lat temu. Mimo późniejszych przeobrażeń, w zieleńcach Okola zachowały się miejscami pierwotne struktury law podmorskich, czyli „poduszki” o długości do 1 m i grubości do 0,5 m, często spłaszczone do postaci owalnej wskutek nacisków podczas ruchów górotwórczych.
Grzbiet Okola obfituje w formy skałkowe różnego kształtu, których jest kilkadziesiąt. Występują one na szczycie oraz w kilku skupieniach pomiędzy kulminacją Okola a położonym nieco dalej na zachód Leśniakiem (677 m). Dwa największe zgrupowania to Sołtysie Skały i Mszaki, po kilkanaście skałek w każdym z nich. Najwyższe skałki przekraczają 10 m wysokości, długość wynosi do 20 m.
Wieża i punkt widokowy
Szczytowa platforma skalna na Okolu jest dobrym punktem widokowym w kierunku południowym. Rolę punktu widokowego pełniła już w okresie przed II wojną światową, kiedy została zabezpieczona metalowymi barierkami. Odtworzono ją w innym kształcie 2018 r.
Opis: Piotr Migoń
Single Tracki – ścieżki rowerowe
W 2019 roku oddano do użytku Kaczawskie Single Tracki. Dwie z pięciu tras dostępnych w regionie są poprowadzone w masywie Okola. Ścieżka rowerowa przebiega przez malownicze zakątki lasu, sąsiaduje z punktem widokowym na szczycie. Mapy tras rowerowych na Okolu, zdjęcia i praktyczne informacje opisujemy tutaj.
Trasa wycieczki na Okole
(mapa prezentuje trasę w jedną stronę, powrót tą samą drogą lub sąsiednimi oznaczonymi szlakami)