Dobrze widoczny od strony Równiny Jaworskiej Górzec (445 m) znajduje się we wschodniej części Pogórza Kaczawskiego, w obrębie progu tektonicznego, stanowiącego krawędź Pogórza.
Bazalt budujący szczyt wzniesienia ma około 33,5 mln lat i należy do najstarszych wystąpień kenozoicznych skał wulkanicznych w Krainie Wygasłych Wulkanów. W pobliżu wierzchołka zobaczyć można niskie skałki bazaltowe, ukazujące względnie regularny cios kolumnowy. Górzec jest przykładem neku, czyli wzniesienia zbudowanego z lawy zastygłej w dawnym kominie wulkanicznym, która wykazuje większą odporność na wietrzenie i erozję niż skały otaczające.
Szczytowe partie wzniesienia zostały znacznie zmienione antropogenicznie. Założenie obronne istniało już w średniowieczu, a w trakcie jego tworzenia wyrównano wierzchołek oraz wykopano suchą fosę. W 1740 r. powstała Droga Krzyżowa prowadząca z Męcinki, z tzw. domkiem pustelnika u podnóża wzniesienia, kaplicą na szczycie i stacjami przy tzw. Drodze Kalwaryjskiej. W obecnym kształcie Kalwaria pochodzi z XIX w. Ostatni odcinek podejścia na spłaszczenie szczytowe prowadzi kamiennymi schodami.
W sąsiedztwie Górzca, w odległości około 350 m na południe, wznosi się samotne skaliste wzniesienie o nazwie Kanciasta. Jest rzadkim na Pogórzu przykładem skałki zbudowanej z brekcji wulkanicznej (aglomeratu). Tworzą ją pokruszone i zlepione ze sobą fragmenty bazaltowej lawy oraz skał, przez które lawa przebijała się w drodze ku powierzchni terenu.
Opis: Piotr Migoń
Trasa z Męcinki:
Trasa z Chełmca: