Turystyka w Górach Kaczawskich na przełomie XIX i XX wieku

28 sierpnia spotkaliśmy się w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjny w ramach Geoparkowych Wieczorków. O turystyce Gór i Pogórza Kaczawskiego z przełomu XIX i XX wieku opowiedziała Monika Szurlej.

W tamtym czasie wielu okolicznych mieszkańców związanych było z turystyką, część pracowała jako przewodnicy, inni jako tragarze czy przy obsłudze wędrowców.
Dowiedzieliśmy się również o prężnie działających towarzystwach turystycznych i krajoznawczych, o infrastrukturze turystycznej, nie zabrakło propozycji wycieczek ze Świerzawy oraz na trasie Złotoryja – Świerzawa.

Garść ciekawostek z przeszłości:

  • kijki składane nie są takim nowym wynalazkiem
  • odległości były mierzone krokami, w przewodnikach było np. napisane po 100 krokach przy okazałym świerku skręć w prawo
  • popularni byli tragarze, zdarzało się, że turyści byli wnoszeni na lektykach

Najwięcej emocji wzbudziła lodowa jaskinia na zboczach Łysanki, pomiędzy Biegoszowem ,a Kondratowem. Podobno rolnicy pracujący w pobliżu używali jej jako lodówki, do chłodzenia jedzenia i piwa. Gdzie się dokładnie znajduje? Musimy koniecznie sprawdzić.

Dziękujemy za spotkanie i zapraszamy na kolejne, na którym prelegentem będzie Wacław Patalas, a tematem “Pałace i majątki Wojcieszowa”.

Turystyka w Górach Kaczawskich Konferencja w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej

warsztaty w Krainie Wygasłych Wulkanów
Poprzedni wpis
Rajd Każdy inny wszyscy równi
Następny wpis
Międzynarodowy Dzień Redukcji Klęsk Żywiołowych
Skip to content