W północno-zachodniej części Pogórza Wałbrzyskiego, pomiędzy miejscowościami Świny na południu i Kwietniki na północy, wznosi się zalesiony masyw Swarnej (389 m) i Popielowej (364 m). Jest zbudowany z riolitów – kwaśnych skał wulkanicznych wieku permskiego, dokumentujących drugi okres wulkaniczny w historii regionu Krainy Wygasłych Wulkanów.
Wzniesienia mają charakter twardzielcowy, zawdzięczając swoje istnienie większej odporności riolitów na wietrzenie i erozję w stosunku do występujących w okolicy skał osadowych wieku również permskiego – zlepieńców, piaskowców i mułowców. Na uwagę zasługuje występowanie naturalnych form skałkowych – rzadkich na wzniesieniach Pogórza Kaczawskiego zbudowanych z permskich skał wulkanicznych. Na wierzchołku Popielowej znajduje się mur skalny o długości ponad 20 m i wysokości do 3,5 m. W sąsiedztwie głównej skałki występuje kilka mniejszych, o wysokości 2–2,5 m i zróżnicowanych kształtach, przechodzących w skalne rumowiska. Wiele głazów i bloków przypomina kształtem nieforemne płyty, miejscami nawet stojące na sztorc.
Riolity często wykazują równoległą oddzielność, przypominającą warstwowanie, z kilkucentymetrowej grubości „warstewkami”. Taka tekstura jest efektem laminarnego płynięcia lawy w potoku lawowym, utrwalonego w wyglądzie skały po jej konsolidacji. Wzniesienia są miejscami porośnięte kwaśną podgórską dąbrową. Dogodnym punktem wyjścia na skałki Popielowej jest parking leśny przy szosie prowadzącej z Bolkowa do Jawora.
Opis: Piotr Migoń
Podejście z Kwietnik
(możliwe również znacznie krótsze, z parkingu przy drodze 320 między Bolkowem a Jaworem)