Wizyta studyjna do Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa

7 czerwca 2019 przedstawiciele samorządów, nadleśnictw i lokalni liderzy z obszaru Partnerstwa Kaczawskiego odwiedzili polsko-niemiecki Geopark Łuk Mużakowa, będący jedynym jak na razie członkiem Światowej Sieci Geoparków UNESCO w Polsce (UNESCO Global Geoparks Network – GGN). Wizyta zrealizowana została dzięki finansowaniu Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie. Jest elementem działań związanych z przystąpieniem regionu Gór i Pogórza Kaczawskiego do UNESCO GGN jako Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów. Dzięki wizycie mieszkańcy i przedstawiciele samorządów naszego regionu mogli poznać inny geopark oraz jego przedstawicieli i dowiedzieć się, jak wygląda jego funkcjonowanie w praktyce.

Zostaliśmy niezwykle uprzejmie przyjęci przez geologów stojących za inicjatywą utworzenia tego transgranicznego Geoparku: dr Manfreda Kupetza i dr Jacka Koźmę. Opowiedzieli o historii powstania Geoparku, korzyściach i wyzwaniach związanych z przynależnością do GGN i promocji regionu znajdującego się na granicy dwóch krajów. Mieliśmy okazje zwiedzić zabytkową cegielnię w Klein Kolzig adaptowaną na siedzibę Geoparku oraz dowiedzieć się o aktywnościach społecznych realizowanych w tym miejscu.

Następnie udaliśmy się na spacer wspaniale zagospodarowaną ścieżka turystyczną „Dawna Kopalnia Babina”, nazywana “jednym z nowych 7 cudów Polski”. W spacerze towarzyszył przewodnik mużakowski – Pan Andrzej Marszałek oraz burmistrz Łęknicy – Pan Piotr Kuliniak. Wraz z dr Jackiem Koźmą opowiedzieli o kulisach powstania ścieżki, prezentowanym przez nią dziedzictwie przyrodniczym i górniczym, planach na jej rozwój oraz o owocnej współpracy z Nadleśnictwem Lipinki. Sama trasa dostarczyła niezwykłych widoków na antropogeniczne kolorowe jeziorka oraz otaczające lasy, między innymi za sprawą pięknej wieży widokowej.Po obiedzie odwiedziliśmy również słynny Park Mużakowski, obiekt na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

warsztaty w Krainie Wygasłych Wulkanów
Poprzedni wpis
Identyfikacja wizualna Geoparku: relacja z warsztatów z mieszkańcami
Następny wpis
Pomysły na rozwój geoparku i jego największe wyzwania – relacja ze spotkania 24.06.2019
Menu
Skip to content