Pomysły na rozwój geoparku i jego największe wyzwania – relacja ze spotkania 24.06.2019

W dniu 24 czerwca 2019 w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej w Dobkowie odbyło się spotkanie konsultacyjne dotyczące tworzonego Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów. Poprowadzone zostało w formie warsztatów strategicznych.

Na początku dyrektor biura LGD Partnerstwo Kaczawskie Gabriela Męczyńska przedstawiła możliwości ubiegania się o realizację projektów grantowych ze środków programu LEADER. Następnie Julia Jankowska ze Stowarzyszenia Kaczawskiego przedstawiła dotychczasowe i planowane działania zmierzające do utworzenia Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów i jego przystąpienie do Światowej Sieci Geoparków UNESCO.

Dalszą część spotkania metodą VISIS (piramidy zrównoważonego rozwoju) poprowadziła doświadczona trenerka, pani Agnieszka Czachowska z Fundacji Sendzimira. Uczestnicy wspólnie zdefiniowali najważniejsze wyzwania stojące przed regionem w czterech obszarach – środowisko, społeczeństwo, gospodarka i jakość życia. Później zaproponowali rozwiązania, za pomocą których możliwe będzie rozwiązanie najpilniejszych problemów. Warto podkreślić, że pośród najważniejszych wyzwań pojawił się problem niedoboru wody, który dotyka już część społeczności na naszym obszarze. Udało się również określić najistotniejsze czynniki, które mają wpływ na nasz Geopark i zwrócić uwagę, na których polach możliwa jest interwencja z poziomu lokalnego.

Wszystkie te informacje i pomysły są bezcenne w kontekście przygotowywanej dokumentacji geoparku, która nie tylko posłuży do celów aplikacyjnych do Światowej Sieci Geoparków UNESCO, ale również wyznaczy najważniejsze kierunki wspólnego, zrównoważonego rozwoju.

W spotkaniu udział wzięło 30 osób, a byli to przedstawiciele samorządów gmin i miast: Bolków, Jeżów Sudecki, Mściwojów, Pielgrzymka, Świerzawa, Złotoryja (miasto i gmina wiejska), nadleśnictw: Złotoryja i Lwówek Śląski oraz przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych i biznesu turystycznego. Spotkanie organizowało Stowarzyszenie Kaczawskie wraz ze Stowarzyszeniem “Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie”.

Prezentację na temat geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów wraz z inspiracjami z innych geoparków w Europie można znaleźć tutaj.

Na wszystkie pytania odpowiada: Julia Jankowska, [email protected], tel. 730 663 611.

warsztaty w Krainie Wygasłych Wulkanów
Poprzedni wpis
Wizyta studyjna do Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa
Następny wpis
Mamy nową identyfikację wizualną!
Menu
Skip to content