O współpracy w naszym Geoparku na IV Forum Geo-Produkt w Jaworznie

W dniach 27-28 września 2018 przedstawiciele Stowarzyszenia Kaczawskiego uczestniczyli w czwartym już Forum Geo-Produkt, tym razem zorganizowanym przez Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej Geosfera w Jaworznie (poprzednie fora odbyły się w Kielcach, Krakowie i Niemczy).

Forum Geo-Produkt to spotkanie mające na celu wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy ośrodkami akademickimi, organizacjami i instytucjami zajmującymi się szeroko pojętą geoturystyką, geoedukacją i popularyzacją nauk o Ziemi.

W ramach tegorocznego forum przedstawicielka Stowarzyszenia Kaczawskiego i powstającego Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów Julia Jankowska wygłosiła prelekcję pt. “Sieć współpracy podmiotów branży geoturystycznej w Krainie Wygasłych Wulkanów”. Celem wykładu było zaprezentowanie funkcjonowania i osiągnięć naszej sieci współpracy podmiotów turystycznych i edukacyjnych (pensjonatów, restauracji, pracowni rzemieślniczych i edukatorów).

Uczestnicy Forum zwiedzili również samą Geosferę – dawny kamieniołom zagospodarowany dzisiaj na przestrzeń publiczną służącą edukacji i rekreacji, wykorzystywaną przez mieszkańców jak i licznie odwiedzaną przez turystów. Drugim odwiedzonym przykładem obszaru pokopalnianego zagospodarowanego na cele rekreacyjne był Park Gródek. Obydwa miejsca to doskonałe przykłady zachowania przyrodniczego (w tym geologicznego) oraz przemysłowego dziedzictwa regionu, jednocześnie tworzące nowe walory rekreacyjne i edukacyjne pokopalnianych wyrobisk.

Tradycją Forum stały się także wieczory poświęcone na dyskusje, wymianę najświeższych informacji oraz planowanie współpracy w gronie istniejących i aspirujących Geoparków, centrów edukacji i przedstawicieli środowiska akademickiego.

 

warsztaty w Krainie Wygasłych Wulkanów
Poprzedni wpis
Góry i Pogórze Kaczawskie Geoparkiem UNESCO?
Następny wpis
Przedyskutowaliśmy listę Geopunktów
Menu
Skip to content