Misja ekspertów Światowej Sieci Geoparków UNESCO za nami!

Członkostwo w UNESCO Global Geoparks Network coraz bliżej!
Od 19 do 23 września gościliśmy dwoje ekspertów z tej organizacji. Odwiedzili oni ciekawe miejsca i poznali wartościowe inicjatywy, ale przede wszystkim spotkali ludzi, którzy stoją za naszym Geoparkiem! Celem wizyty było zweryfikowanie kryteriów, które region musi spełnić, aby otrzymać “przepustkę” do światowej społeczności geoparkowej.
Warto podkreślić, iż światowe geoparki UNESCO to nie jest lista obiektów, a sieć – nie tylko mile widziane, ale wręcz konieczne jest tworzenie partnerstw z innymi geoparkami na świecie, wymiana doświadczeń, adaptowanie rozwiązań, które gdzie indziej się sprawdziły.
Nieoficjalnie powiemy, że nasze wrażenia są bardzo pozytywne i mamy wielką nadzieję, iż wiosną przyszłego roku Kraina Wygasłych Wulkanów oficjalnie zostanie Geoparkiem UNESCO.
Jednak otrzymaliśmy również kilka komentarzy krytycznych – jest wiele pól, na których musimy jeszcze wykonać dużo ciężkiej pracy. Tym bardziej, iż status Geoparku UNESCO nadawany jest tylko na cztery lata, później podczas rewalidacji będziemy musieli udowodnić postęp!
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i zrealizowania programu tej wizyty!
warsztaty w Krainie Wygasłych Wulkanów
Poprzedni wpis
Wizyta ewaluacyjna Światowej Sieci Geoparków UNESCO już wkrótce!
Następny wpis
Lokalne Kryteria Wyboru na rzecz rozwoju marki lokalnej – Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów
Skip to content