Zabytek

Kościół św. Jana Chrzciciela i Katarzyny Aleksandryjskiej

Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela i Katarzyny Aleksandryjskiej w Świerzawie to prawdziwa perła. XIII-wieczny, późnoromański z zachowanym dawnym stylem zabudowy i dobudowaną gotycką wieżą. W czasie prac konserwatorskich w kościele dokonano niezwykłego odkrycia, odsłonięto bardzo stare malowidła w części prezbiterialnej. Na ścianach absydy stwierdzono aż 5 warstw malowideł ściennych. Najstarsza warstwa to unikatowe w skali Europy, pochodzące z XIII wieku freski przedstawiające zwierzęta (na fotografii) i Drzewo Życia. Malowane ściany kościoła opowiadają Legendę św. Katarzyny Aleksandryjskiej i pochodzą z XIVw. Wyjątkową atmosferę wnętrza kościoła, oprócz fresków, tworzą pozostałości dawnego gotyckiego, renesansowego i barokowego wystroju. Kościół jest obiektem muzealnym i z przylegającej do niego wieży roztacza się piękna panorama na Świerzawę.

ZWIEDZANIE

Od godz. 10.00-18.00 po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym.
Kontakt: Zbigniew Mosoń, tel. 75 713 52 73, kom. 607 431 332

Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela i Katarzyny Aleksandryjskiej posiada materiały pisane dla gości anglo- i niemiecko-języcznych.

ZAPRASZAMY KONIECZNIE NA STRONĘ Z WIRTUALNYM SPACEREM PO TEJ PEREŁCE KULTURY ROMAŃSKIEJ:

http://www.wirtualna.swierzawa.pl/kosciol.html

Napisz Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>