Zabytek

Kościół Pokoju w Jaworze

  • adres Parafia Ewangelicko-Augsburska
    Park Pokoju 2
    59-400 Jawor

Kościół Pokoju – perła architektury Dolnego Śląska położona w Jaworze, XVII-wieczny kościół ewangelicki p.w. Ducha Świętego, wpisany w 2002 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Kościół Pokoju powstał w latach 1654-1655 jako budowla nietrwała, wyłącznie z drewna, słomy i gliny jak nakazał habsburski cesarz Ferdynand III. Kościół miał powstać poza murami miasta z materiałów używanych do budowy stodół i chlewów, co podkreślało lekceważące podejście do idei głoszonych przez Marcina Lutra. Dodatkowym warunkiem był brak wieży, co z jednej strony nadawało bardzo niska rangę tej budowli z drugiej zaś, podkreślało poddanie się woli cesarza i pełną akceptację jego rozkazów. Glinę w ostatnich latach zamieniono na cegłę. Wygląd zewnętrzny nie sugeruje zachwycającego kolorami i kształtem barokowego wnętrza.

ZWIEDZANIE
kwiecień – październik:
poniedziałek – sobota w godz. 10.00 – 17.00
niedziela w godz. 12.00 – 17.00

W innych godzinach po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym,
listopad – marzec po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym.

Kościół Pokoju przygotowany jest do obsługi gości anglo- i niemiecko języcznych.

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Niedziela
IV -X; XI - III: po zgłoszeniu tel. IV -X; XI - III: po zgłoszeniu tel. IV -X; XI - III: po zgłoszeniu tel. IV -X; XI - III: po zgłoszeniu tel. IV -X; XI - III: po zgłoszeniu tel. IV -X; XI - III: po zgłoszeniu tel. IV -X; XI - III: po zgłoszeniu tel.

Napisz Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>