Zabytek

Ekomuzeum Rzemiosła w Dobkowie

POBIERZ mapę Dobkowa w wersji do druku.

Mapa Ekomuzeum Rzemiosła

Mapa Ekomuzeum Rzemiosła

Dobków to ponad 800 lat historii nietypowej dla wsi Gór i Pogórza Kaczawskiego.

Wioska należąca niegdyś do cystersów mimo reformacji, a później sekularyzacji, pozostała katolicką enklawą pośród wiosek i miast, w których dominowali protestanci. Potrzeba umocnienia się ludności w wyznawanej wierze na przekór działaniom władz świeckich, znalazła odzwierciedlenie w architekturze. Wiele domów i budynków gospodarczych zdobią nie tylko kapliczki, ale też wywietrzniki w kształcie krzyży. Wędrując po wsi 8-kilometrowym szlakiem kapliczek można przyjrzeć się niemal 30-tu zabytkowym, w większości XIX w. kapliczkom i przydrożnym krzyżom, które ukazują kunszt sztuki lokalnych kamieniarzy, a tabliczki informacyjne historie ludzi, którzy je postawili. Figury przydrożnych Świętych owiane są legendami jak ta o św. Nepomucenie, który karze każdego, kto rękę na jego wizerunek podniesie. Może dzięki temu, mimo swego sędziwego wieku, figura należy do najpiękniejszych.

Największa atrakcją Dobkowa są jego mieszkańcy i to czym się zajmują. Idea ekomuzeum jako muzeum bez murów, gdzie nie ma eksponatów a ludzie i przedmioty pozostają w naturalnym dla nich środowisku, a jednocześnie są dostępne dla każdego, kto zechce tego kontaktu, doskonale sprawdza się w Dobkowie.

Od 2015r. z powodzeniem funkcjonuje w Dobkowie nowoczesne Centrum Nauk o Ziemi „Sudecka Zagroda Edukacyjna” nazywana Kopernikiem Dolnego Śląska.
Centrum Nauki posiada bogatą ofertę warsztatów edukacyjnych dla dzieci od przedszkola po szkoły średnie: zobacz ofertę.

Funkcjonują tu warsztaty rzemieślnicze, wykorzystujące dawne techniki. Wśród rzemieślników dominują ceramicy. Do „Galerii pod Aniołem” zaprasza Rodzina Rudnickich. Dla zwiedzających i kupujących otworem stoją także pracownie ceramiczne Uli Surowiec (Galeria Dobków 96) oraz Agnieszki Gil (Magic Art Galery). Niezapomnianych przeżyć tak dzieciom jak i dorosłym dostarczają prowadzone przez tych ceramików warsztaty. W czasie zajęć praktycznych nie tylko poznaje się ten ginący zawód, ale też spełniają się marzenia picia herbaty ze zrobionego własnoręcznie kubka. Na prawym brzegu Bukownicy pod nr 14 mieści się warsztat ceramiczny – galeria Art-El.

Jest tu także pasieka, którą można zwiedzać i gdzie można kupić miód, wosk, pyłek kwiatowy i maści wykonane na jego bazie, doskonale leczące choroby skóry. Pasiekę prowadzą Władysław Książczyk i Andrzej Rzeszut – mistrz pszczelarstwa. Obok warsztatów pszczelarskich, warsztatów lania świec z wosku pszczelego, można posmakować przygotowanego tradycyjnymi metodami miodu pitnego i prawdziwego, tłoczonego na zimno malinowego soku. To za­ledwie jedna z 5 pasiek w Dobkowie.

Pensjonat i restauracja slow-food Villa Greta oferuje gościom przytulny nocleg i dania przygotowane z regionalnych produktów. Restauracja Villa Greta od 3 lat znajduje się w ekskluzywnym żółtym przewodniku Gault&Millau [czytaj: go e mijo]. W Villi Grecie działa punkt sprzedaży produktu lokalnego.

Zimą sannę po okolicznych lasach a latem przejażdżki bryczką organizuje Janek Pakuła.

Wędrując boczną drogą w kierunku „Zorzy Porannej” ok. 100 m za jej zabudowaniami, znajduje się punkt widokowy „Trzy okresy wulkanizmu w Krainie Wygasłych Wulkanów”, przybliżający geologiczną przeszłość regionu.

Nie ma sztywnych godzin otwarcia Ekomuzeum. Szyldy przydrożne wskazują opisane punkty ekomuzealne a ich mieszkańcy zapraszają do pracowni, galerii i gospodarstw zawsze wtedy, gdy są w domu. Nitki naszego ekomuzeum sięgają do Radzimowic, gdzie gwarkowie kopali złoto, srebro i arsen, a śmiałkowie nadal schodzą w podziemia sztolni. W gospodarstwie ekologicznym „Serce” pod nr 10 można spróbować wyrobów z orkiszu, przyjrzeć się uprawie i procesowi przetwarzania tego ekstensywnego zboża na chleb.
W niedalekim Rzeszówku warsztaty zielarskie, mydlarskie, wytwarzania papieru ziołowego zajmuje się Zielone Laboratorium Maćka Zawieruchy.

Wędrując do położonego nad Wojcieszowem rezerwatu „Miłek” i jaskiń natkniemy się na ocalałą, dzięki położeniu w ostępach leśnych XVI w. szubienicę. Wędrówki po naszym ekomuzeum okrasza piękna panorama na wygasłe wulkany Pogórza Kaczawskiego.

Przez teren Ekomuzeum rzemiosła biegną szlaki: rowerowy-czerwony zamków piastowskich i rowerowy – niebieski waloński, rowerowy -„Trzy wąwozy”, pie­szy – niebieski szlak kopaczy oraz motorowy szlak miodowo-winny oraz szlak czarny szlak pieszy z Wojcieszowa i Radzimowic do Muchowa i dalej oraz zielony szlak łącznikowy. Możliwe jest zrobienie 13km pętli nad Dobkowem.

POBIERZ mapę Dobkowa w wersji do druku.

Napisz Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>