Wulkan

Górzec – wygasły wulkan

Górzec to wzniesienie górujące nad Męcinką (445 m n.p.m.). Górzec mógł być podobnie jak Ślęża miejscem pogańskich kultów, a także warownym grodziskiem. W ciągnących się poniżej szczytu fałdach ziemi znawcy widzą zarys fosy. W średniowieczu powstał tu niewielki zameczek. W jego ruinach w XVII wzniesiono kaplicę pielgrzymkową . Na mapie Księstwa Jaworskiego z 1615 roku obok miejscowości Hermsdorf (Męcinka) szczyt góry zaznaczony jest trzema krzyżami. Dzięki Cystersom, którzy byli gospodarzami tych ziem od średniowiecza aż do 1810 roku Górzec stał się miejscem pielgrzymkowym. W 1740 roku wzdłuż wzniesienia na szczyt ustawiono Stacje Męki Pańskiej – wykute w piaskowcu z niemieckimi napisami wyrytymi gotykiem. Jeszcze w XIX w. na szczycie mieszkał pustelnik.

Przed pierwszą stacją znajduje się stara, nieczynna od ponad pół wiecza sztolnia „Rudolf”, która stanowi atrakcję turystyczną.

źródło: www.mecinka.pl

Napisz Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>