Przyroda

Zbiornik Wodny w Mściwojowie

Zbiornik wodny w Mściwojowie powstał na rzece Wierzbiak w 1999 r. Znajduje się tu unikalny na skalę europejską system samooczyszczania polegający na utworzeniu naturalnych rozlewisk porośniętych specjalną roślinnością, które filtrują wodę zbiornika wstępnego spływającą do zbiornika właściwego. To nic innego, jak nasadzanie roślinności szuwarowej na przegrodach biologicznych i wzdłuż brzegów. Zbiornik jest pięknie położony u podnóża Winnej Góry, gdzie nie dociera miejski zgiełk.

Zbiornik wodny w Mściwojowie został idealnie wkomponowany w krajobraz i sprawia wrażenie naturalnego akwenu. Od 2004 roku jest udostępniony dla wędkarzy, jednak z wyraźnym zakazem połowów w nocy. Gospodarzem wody jest koło PZW ?Wierzbiak?, gdzie można wykupić zezwolenie na wędkowanie. Łowienie można rozpocząć na godzinę przed wschodem słońca i zakończyć na godzinę po zachodzie. Dookoła zbiornika są wygodne miejsca na zasiadkę karpiową, bo właśnie ten gatunek jest dominujący na akwenie, a jego populacja największa. Karpie pochodzą jeszcze z pierwszego zarybiania, więc złowić można sztuki w przedziale wagowym od 7 do 12 kg. Na wędkę w Mściwojowie trafia również amur, karaś, pstrąg, leszcz, lin, okoń i szczupak.

W wodzie na większości akwenu panują podobne warunki, najczęściej spotykane jest twarde żwirowo-pisakowe dno, a muł występuje tylko w niektórych miejscach i ma dość cienką warstwę. Wytrawni wędkarze proponują łowienie karpia w okolicach zapory, gdzie woda jest najgłębsza, a karpie biorą najczęściej. Najlepszym miesiącem na łowienie na zbiorniku, z najlepszymi wynikami jest maj. Tak przynajmniej powiadają wtajemniczeni.

Obok niego zlokalizowana jest Harcerska Stanica Żeglarska, wyposażona w piękny pomost, wiaty turystyczne oraz drobny sprzęt pływający. Na jej terenie zlokalizowana jest polana wykorzystywana jako pole namiotowe. Wzdłuż zalewu prowadzi droga spacerowa z widokiem na Góry Strzegomskie. Całkowita powierzchnia zbiornika wodnego to 35 ha.

Stanica Żeglarska nad zbiornikiem ?Mściwojów? zaprasza

Teren Stanicy obejmuje 2 ha trawiastej polany, graniczącej z pięknym lasem, która w okresie letnim wykorzystywana jest jako pole namiotowe. Infrastrukturę bazy stanowią również cztery drewniane wiaty, z miejscami siedzącymi dla ok. 45 osób. W centrum jednej z nich zainstalowany jest na stałe kamienny grill. Dodatkowym elementem stanicy jest 30-metrowy pomost, służący do cumowania jednostek pływających. Warto wspomnieć, że przez teren Stanicy przebiega edukacyjna ścieżka ekologiczno-przyrodnicza, wykonana w ramach projektu ?Losy przyrody splatają się z dziejami ludzi?. Gospodarzem obiektu jest Klub Żeglarski ?Widmo? działający w Targoszynie ? drużyna Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Jawor.

Stanica wyposażona jest małe jachty żaglowe, nowoczesne kajaki, canoe, czy osprzęt windsurfingowy. Na miejscu dostępne są również wszelkie środki ratunkowe i asekuracyjne, umożliwiające przeprowadzenie zajęć rekreacyjnych. Tego typu systematyczne zajęcia dla dzieci i młodzieży organizowane są corocznie podczas sezonu letniego.

Ponadto na terenie stanicy żeglarskiej odbywa się Piknik Żeglarski w ramach którego można skorzystać z takich atrakcji jak: pływanie na motorówkach i pod żaglami, konkurs piosenki szantowej, współzawodnictwa kajakarskie oraz organizowane jest leśne miasteczko linowe. Piknik jest imprezą plenerową, całkowicie otwartą dla mieszkańców oraz turystów odwiedzających ten obszar. Ma on na celu propagowanie sportu i aktywnych form wypoczynku oraz przybliżenie zasad bezpiecznego zachowania się nad wodą i w pobliżu akwenów wodnych.

ZOBACZ PANORAMĘ ZNAD ZBIORNIKA MŚCIWOJÓW (360)

Napisz Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>