Pogwizdów
Pogwizdów jest starą rolniczą wsią łańcuchową położoną w rowie Świerzawy w południowo-wschodniej części Pogórza Kaczawskiego, rozciągniętą na długości prawie 3 km wzdłuż potoku Przyłęcznica.
Historia i zabytki
Najcenniejszym zabytkiem we wsi jest otoczony murem kościół cmentarny Podwyższenia Krzyża Świętego w środkowej części wsi, powstały zapewne już pod koniec XIII w. Pod koniec XVI w. został powiększony, a w XVIII w. dobudowano kaplicę grobową. Uwagę zwracają romańskie portale z jasnego piaskowca wieku kredowego, umieszczone na podmurówce z czerwonego piaskowca wieku permskiego, co daje interesujący kontrast kolorystyczny. W murach znajdują się renesansowe i barokowe epitafia, w tym płyta nagrobna A. von Nimptscha, będąca wysokiej klasy zabytkiem sztuki renesansowej. Dawny kościół ewangelicki z 2. połowy XVIII w., obecnie użytkowany jako katolicki, również znajduje się w środkowej części wsi. Z klasycystycznego pałacu, użytkowanego jeszcze w latach 70. XX w., pozostały tylko ginące wśród rozrastającej się roślinności ruiny. Niedaleko stoi okazały budynek gospodarczy z 1912 r.
Na północ od wsi można zobaczyć pozostałości otoczonego murem cmentarza ewangelickiego. Jego centralną oś stanowi aleja lipowa prowadząca od bramy do neogotyckiej kaplicy grobowej z 1885 r.
Opis: Piotr Migoń
Atrakcje
- więcej o atrakcjach Pogwizdowa piszemy tutaj